Obrázek článku

David Šourek: V béčku jsme se zaměřili na psychiku hráčů

David Šourek se před zimní přípravou přesunul do role hlavního trenéra B-týmu. S mužstvem se mu povedlo uhájit třetiligovou příslušnost, nyní se však již musí soustředit na nadcházející ročník. Nejen na toto téma jsme se jej ptali necelé dva týdny před startem přípravy.

V hlavě vám asi ještě doznívá sezóna, ve které se do poslední chvíle bojovalo o záchranu. Co bylo klíčové udělat po nástupu do role hlavního trenéra B-mužstva po podzimní části, abyste tým zachránil?

Nejdůležitějším úkolem bylo hráčům z hlavy dostat veškerý stres a obavy ze hry o sestup. Tým na podzim pod trenérem Jamrichem předváděl dobrý fotbal, kondičně byli hráči na výborné úrovni a spousta zápasů jim bohužel utekla i vinou smůly nebo nedostatkem zkušeností. Zapracovali jsme tedy na psychice hráčů, snažili se maximálně odvést jejich pozornost od sestupu a jako primární cíl jsme nestanovili záchranu, ale jejich rozvoj a zajímavost pro A-tým. Samozřejmě to ale stejně muselo jít ruku v ruce s udržením se. Povedlo se.

Měnil jste něco po taktické stránce?

Co se týká taktických věcí, úkolem bylo tým zklidnit v obou fázích hry, jak při držení míče, tak i ve hře bez něj. Chtěli jsme vycházet ze středního bloku, abychom našim útočným hráčům vytvořili dostatek místa pro realizaci rychlého protiútoku, ale zároveň nevysouvali obranu moc vysoko.

Čeká vás první letní příprava na pozici hlavního trenéra béčka. Co v ní pro vás bude klíčové?

Kádr se hodně obměnil a bude se muset změnit i herní projev. Budeme mít k dispozici tým hodně mladý, nezkušený, ale dravý a s chutí. Máme pár nápadů, jaký styl by mohl klukům sedět.

Jaké tedy chystáte novinky?

Chceme si vyzkoušet hru bez klasického útočníka, v rozestavení 1-4-6-0. To vyžaduje velký vědomý pohyb středových hráčů, od kterých nechceme jen vertikální pohyb, ale i trhání linií a náběhy. Vše je závislé i na pomoci A-týmu, který hrál velkou roli v naší záchraně, a dost možná bez těchto hráčů bychom to nezvládli.

U B-týmů je typické, že často čekají na posílení z áčka. Máte ale nějaké posily, případně mladé hráče, které budete nově už od přípravy zapracovávat?

Stejný režim jako minulý rok by měla mít dvojice Samuel Bednár (2004) a Nojus Audinis (2006), kteří trénují s A-týmem a zápasově bychom je chtěli zapojit i v béčku. Nadále probíhají jednání s Johnem Auta (2006), který zde byl již na testech v zimě.

Z naší mládežnické akademie přichází na testy hned sedm hráčů ročníku 2005 a taktéž na zkoušku se v přípravě objeví čtveřice stejně starých roudnických fotbalistů. Kádr se sejde velmi mladý, což je vždy výzva. Věřím ale, že budeme konkurenceschopní a budeme lidi bavit fotbalem.

Co jste pro tým připravil po návratu z dovolené?

Příprava začíná kondičními testy 5. července, následně 10. července odjíždí tým na soustředění do Roudnice. To vyvrcholí v sobotu 13. července přátelským utkáním s Admirou Praha. Osobně preferuji zápas před náročným tréninkem, ovšem každé přípravné utkání musí mít svůj smysl a cíl, ať už je záměrem kondiční vytížení, či vyzkoušení si nějakých taktických variant. Generálka na soutěž nás čeká v sobotu 3. srpna proti SK Slavia Praha U19.

Na závěr bych chtěl poděkovat svému realizační týmu. Asistentovi Vlastovi Stožickému, který klukům předával své bohaté hráčské zkušenosti, kondičnímu trenérovi Jaroslavovi Novákovi, nebyl zápas, kde by nám došel dech. Dále vedoucímu Jaroslavovi Novákovi staršímu, za maximální servis pro nás a kluky, a také trenérovi A mužstva panu Frťalovi a sportovnímu řediteli panu Vachouškovi, každý pro záchranu béčka udělal maximum.

Stínadla TV