10.09.2021 | Redakce

Rozhovor s ředitelem klubu Rudolfem Řepkou po půl roce ve funkci

Ředitelem fotbalového klubu Teplice je Rudolf Řepka již půl roku. "Ten půlrok uletěl jako blesk," sdělil a přidává "Musím se přiznat, že jsem zatím za tu dobu více než 20 let, co pracuji ve sportovním prostředí, náročnější práci nikdy nevykonával."

Z jakého pohledu?
"Především z toho psychického. Byl jsem vždy zvyklý pracovat pod tlakem, mít velkou zodpovědnost, nehledět na odpracované hodiny, ale řídit profesionální klub, je opravdu nesmírně náročné."

Jak to myslíte?
"Řada lidí si pod pojmem FK Teplice představí především prvoligový tým. Ano, to je vrchol pyramidy a v podstatě celá veřejnost Vás posuzuje podle výsledků seniorského týmu. Ale řízení klubu je něco daleko více než „jen“ A-tým. Musíte udržet především ekonomiku klubu, tak aby se klub nedostal do nějaké složité finanční situace. Stanovit si reálný, ambiciózní krátkodobý ale i dlouhodobý strategický plán. Musíte dobře nastavit mládež, která je budoucností klubu. Důležité je rozvíjení vztahů se samosprávou, obchodními partnery, fanoušky, ale i komunikace s vlastními členy. Do toho marketing, obchod, komunikace, CSR, atd. Těch oblastí je opravdu tolik, že není vůbec jednoduché vše náležitě zkoordinovat a všemu se vyváženě věnovat."

Většina fanoušků ale bude vždycky řešit především A-tým…
"To je pravda. Prvoligový tým má největší mediální pokrytí a je vždy v centru zájmu. Dnešní velmi kvalitní a fyzicky náročná FORTUNA:LIGA zajímá v této republice v podstatě každého. Osobně cítím a mrzí mě to, že ztrácíme srdce žlutomodrých fanoušků právě kvůli výsledkům A-týmu. Musím se přiznat, že mým snem je, aby si fanoušci všímali i těch ostatních pozitivních věcí, které jsou pro klub významné, věnuje se jim a rozvíjí je."

V poslední době se řeší nejen A-tým a jeho výsledky, ale také jeho hráčské posílení. Konec přestupního okna pro profesionální fotbalisty se rychle blížil.
"Ano, právě to poslední období bylo pro mě osobně asi to úplně nejhektičtější. Člověk cítí obrovskou odpovědnost vůči vedení, fanouškům, obchodním partnerům a vůbec celému našemu regionu. Výsledky A-týmu na hřišti nejsou ideální a stejně jako široká veřejnost i my jako vedení klubu spolu s realizačním týmem jsme cítili, že bylo potřeba tým zkvalitnit a celkově zvýšit konkurenci."

Jste s tím, co se v souvislosti s posílením kádru podařilo, spokojen?
"Až čas ukáže, jestli jsme v tomto směru učinili vhodné kroky. Realita je taková, že jsme byli v první fázi zaměřeni výrazně jen na český trh. Věřili jsme variantě prověřených hráčů, kteří se v Čechách již nemusí nijak více adaptovat, jelikož již za české kluby hrají. Komunikovali jsme v tomto směru především s velkými kluby jako je Sparta, Slavia či Jablonec. Velký zájem jsme měli o hráče jako jsou Standa Tecl, Yusuf Hilál, Laco Takács, Václav Drchal či Matěj Pulkrab. Z Jablonce se nám líbil nejvíce Tomáš Čvančara, který má dle nás velký potenciál. Řekl bych, že především kvůli postupům těchto zmiňovaných týmů do základních skupin evropských pohárů se v podstatě žádné pohyby neuskutečnily. Musím také přiznat, že boj o Yusufa, jsme s Libercem bohužel prohráli. V tomto případě hrálo asi největší roli, že Yusuf si již angažmá v Liberci vyzkoušel, tým a klub zná a dal tak logicky přednost známému prostředí. V momentě, kdy jsme cítili, že české varianty nevyjdou, tak jsme přešli na zahraniční varianty. Těch variant v zahraničí je poměrně hodně, ale je to také dost velká loterie. Mnoho hráčů má poměrně zajímavou historii, dostáváte o nich zajímavé informace, statistiky či videa na youtube. Úplně nejvíce vám pak napoví InStat, který se zabývá analýzou sportovního výkonu. Tento sofistikovaný nástroj jsme využívali při vyhledávání hráčů a prověřování doporučení, na něm jsou také k vidění celé zápasy, takže i toho jsme využili."

Nakonec jste vybrali hráče Matíase Succara a Amadoua Diallo. Co byste k nim řekl?
"Tito dva hráči se nám ze všech těch nabízených variant zdáli jako nejlepší možná řešení z pohledu cena/výkon. Hodnotili jsme jejich adaptaci na evropské podmínky, jejich výkonnost, potenciál, motivaci i zkušenost a odhadovali jsme, kteří hráči by mohli v našich podmínkách nejvíce uspět. Následně jsme se rozhodli pro Matíase, který má dle nás obrovský potenciál do budoucna a již rok si zvyká na náročný fotbal v rakouských podmínkách v jednom z nejlepších tamních klubů hrajícím pravidelně evropské klubové soutěže a také pro Amadoua, který je relativně zkušeným hráčem s výborným rychlostně-technickými vybavením. Teď bude záležet na obou těchto hráčích, jak se sžijí s týmem, jak se přizpůsobí českým podmínkám a především pak jak zvládnou fyzicky velmi náročnou českou ligu. Jsem ale přesvědčen, že jsme vybrali dobře. Možná to nebude hned, ale věřím, že oba hráči ukáží svůj plný potenciál a čas nám dá za pravdu, že jsme se trefili do těch vhodných hráčů."

To zní jako kdybyste nevěřil, že hned v prvním ligovém utkání nastoupí?
"Vše samozřejmě záleží na trenérovi a sportovním úseku. Na druhou stranu po celou dobu diskuse s LASK nám bylo známo, že Matías si přiveze s sebou z Lince do Teplic drobné problémy s adduktory. V případě hráče Amadoua Diallo jsme museli splnit covidová nařízení a dodržet v jeho případě povinnou karanténu. Myslím, že tento hráč bude potřebovat více času, aby se pořádně dotrénoval a dostal se do formy. Každopádně věřím, že již při utkání s Baníkem naši fanoušci jednoho z těchto hráčů přímo na hřišti uvidí."

Přestupní termín úderem středeční půlnoci skončil, s tímto kádrem tedy půjdete do zbytku podzimní sezóny?
"Přestupní termín je sice u konce, ale to neplatí pro volné hráče. Pokud hráči skončila smlouva v předchozím klubu před koncem přestupního okna, tak následně může podepsat smlouvu v novém týmu i po tomto termínu, proto stále hledáme možnosti, jak tým posílit nebo alespoň rozšířit kádr při případných zraněních. Pokud se objeví varianty v podobě hráčů, kteří nám mohou pomoci ať už hned nebo v delším časovém horizontu, tak se jimi budeme zaobírat. V tomto případě ale s největší pravděpodobností půjde opět o hráče ze zahraničí."

Jak náročná je vůbec péče o zahraniční hráče?
„Musíme si uvědomit, že to není vůbec jednoduché. Mnohdy to vyžaduje hodně úsilí a energie. Jakmile se rozhodnete jít touto cestou, musíte na to být připraveni i interně v klubu. Tito hráči potřebují alespoň po nějakou dobu zvýšenou péči a servis, tedy do té doby, než překlenou období než se v ČR usadí a přizpůsobí se místním podmínkám. V Teplicích v minulosti fotbalisti z cizích zemí již byli, takže nějakou zkušenost máme.“

Včera byla zveřejněna informace, že se na Stínadlech představí národní tým do dvaceti let proti stejně starému týmu Anglie. Jak se podařilo sem národní tým po několika letech dostat?
"Myslím, že v tomto směru pomohla naše velká snaha se ujmout pořadatelství tak zajímavé akce. To abychom vrátili mezinárodní akce do Teplic máme jako vedení klubu v hlavách již dlouho. Každá podobná akce je prestižní záležitostí a to jak pro klub samotný, tak ale také pro celé město i region a především pro fanoušky. Právě kvůli veřejnému životu se budeme nyní o podobné akce velmi intenzivně zajímat a já věřím, že se nám bude dařit je do Teplic získávat. V konečné fázi to ale bude vždy hlavně o zájmu veřejnosti. Když budeme cítit, že poptávka po těchto událostech u nás je, uděláme vše pro to, abychom vždy něco zajímavého v Teplicích představili. Proto jsme se snažili stanovit pro utkání s Anglií i takový termín začátku utkání, tedy 17 hod., který bude vyhovovat jak mládežníkům, tak pracujícím. Stejné je to například se vstupným. Věřím, že za 60,- Kč uvidíme skvělou podívanou. Žlutomodrá mládež, ale i mládež všech klubů v okolí bude mít vstup na utkání zdarma. Potřebujeme totiž vytvořit národnímu týmu do 20 let tu nejlepší kulisu, tak aby se k nám podobné akce vracely."

Po loňské sezóně došlo k poměrně velkým změnám na úseku mládeže, jak se daří její fungování nyní?
"Jak jsem již říkal, nastavení mládeže bylo mojí absolutní prioritou. Mládež je budoucnost tohoto klubu, prodeje odchovanců mohou učinit z našeho klubu klub finančně dlouhodobě stabilní. Museli jsme rozhodnout o personálním složení vedení úseku mládeže, o trenérech či ostatních členech realizačního týmu. Potřebovali jsme osobnosti s charisma, ale především erudicí, kteří budou zároveň týmovými hráči. To personální nastavení je vždy to nejdůležitější. Vždy potřebujete, aby se o naše nejmenší, žáky a dorostence starali co nejlepší trenéři. A já mám pocit, že se nám to pod vedením Zdenko Frťaly úspěšně daří."

V médiích se objevila informace, že by mělo proběhnout jednání o podpoře ze strany majitele klubu, jaká je momentálně situace v tomto ohledu?
"Díky předsedovi představenstva panu Šedlbauerovi se vyvolalo jednání s nejvyšším vedením AGC v Belgii, které za námi do Teplic přicestuje na konci měsíce záři. Na jednu stranu je to pro nás nesmírně důležitá schůzka, na druhou stranu bychom neměli mít přehnaná očekávání, protože musíme chápat momentální ekonomickou situaci ve světě, která je kvůli COVIDu velmi složitá. Chceme ale v tomto směru našim majitelům zcela racionálně osvětlit současný stav naší společnosti, představit možnosti jejího rozvoje a belgické vedení by mělo rozhodnout, jakým směrem se vydáme."