Daniel Šmejkal hodnotí uplynulou sezónu

Trenér FK Teplice Daniel Šmejkal se po posledním zápase se Slavií, který ukončil ligovou sezónu 2017/2018, pustil do hodnocení. Naznačil, že mužstvo bude chtít posílit ve všech jeho složkách, klíčové hráče naopak chce udržet.

Jak hodnotíte sezónu, kterou končíte na osmém místě, čtyři body od sestupu?
Myslím si, že podzim nebyl vůbec špatný, ale na jaře jsme na něj nenavázali. Sezónu jsme bodově neodehráli podle představ.

Proč?
Měli jsme problémy s kádrem. V zimě odešli Fillo a Šušnjar, nepovedli se nám transfery směrem dovnitř. Navíc jsme měli velkou marodku, před prvním mistrákem vypadli Jeřábek s Vondráškem, problémy měli i jiní hráči. Dokázali jsme pak bodovat se Spartou a vyhrát v Liberci, to byly důležité body pro klid v tabulce. Bohužel opět přišly zranění i karty, vypadl například Král a další hráči.

Alarmující je šíře kádru, při kartách a zraněních není kam sáhnout. Tuhle sezónu jste hráli střed tabulky, ta příští ale může být horší, pokud se to nezmění.
O této situaci víme dlouhodobě, snažíme se jí řešit. Věřím, že máme před sebou dost času na to, abychom ji vyřešili.

Prvním příchodem je Estonec Siim Luts z Bohemky. Co si od něho slibujete?
Je to dynamický levonohý hráč, má dobrou individuální techniku, dobré centry, velmi slušné zakončení. Když přišel do Bohemians, tak tam podával velmi dobré výkony. Teď se nedokázal prosadit, ale věřím, že ho oživíme a že nám hodně pomůže.

Čili je to hráč, který by měl pomoct zvednout ofenzivu, která vás hlavně venku trápila.
To je pravda. Trápila nás. Důvody jsem avizoval, bylo tam hodně zraněných, karet, odchod Filla. Do hry naskočil po dlouhodobém zranění Hora, jsme rádi, že odehrál 14 zápasů a pomalu se do toho dostával. V Liberci se nám zranil Lojza Hyčka, běhavý hráč. Chybělo nám směrem dopředu více energie a kvality. Věřím, že se hráči, kteří jsou teď zranění nebo po zranění do toho zase dostanou.

Inkasovali jste o 15 gólů více než v předchozím ročníku. Proč?
To nás netěší, defenziva je základ. Ale vychází to i z toho, že když nejste nebezpeční dopředu, tak je obrana přetížená, častěji pak inkasuje. V minulé sezóně jsme odehráli 30 utkání s jednou změnou v obraně, teď těch změn bylo daleko více. A bylo to znát.

Nakolik se ukázal na jaře, kdy se vám vůbec nedařilo, charakter týmu?
Takové situace nejsou jednoduché, byli jsme z minulosti zvyklí vyhrávat. Jak se ale říká, tak vše špatné je pro něco dobré. Takže jsme si obrázek udělali; po odchodu Martina Filla, který byl takový býk, potřebujeme posílit tuto složku.

Sezóna ale přinesla i několik pozitiv, třeba objevy Krále s Žitným.
Král navázal na vydařenou podzimní část, bohužel se na konci sezóny zranil. Podařilo se nám zapracovat i Patrika Žitného, čtyřmi góly nám pomohl k bodům. Věřím, že kluci zůstanou, že si odpočinou a v novém ročníku budou ještě silnější.

Už víte, kdo odejde?
Momentálně se to řeší. Měli by to být hráči, kteří jsou na okraji kádru, kteří chodí za juniorku. Z užšího kádru mají všichni hráči platnou smlouvu, takže odchod by přicházel v úvahu jen v případě mimořádné nabídky.

Proslýchá se v kuloárech, že by měl jít pryč útočník Vaněček....
Je pod smlouvou a momentálně na něj není žádná lukrativní nabídka. Leccos se může změnit, ale nyní na stole neleží žádná zajímavá nabídka. Kdyby se situace změnila, tak bychom ji ale řešili jedině kus za kus, abychom kádr neoslabili.