Obrázek článku

U17: Hodnocení trenéra Ladislava Jamricha

FK TEPLICE U17 

Hodnocení ročníku 2018/2019 - Česká liga dorostu U17 - skupina B:

Realizační tým

  • Trenér: Ladislav Jamrich
  • Asistent trenéra: Radim Laibl
  • Kondiční trenér: Ondra Chlad
  • Trenér brankářů: Patrik Kolář
  • Trenér brankářů: Přemysl Lipš
  • Vedoucí mužstva: Igor Zdeněk
  • Fyzioterapeut: Miroslav Brůža

Bilance

- Soutěž: ČLD U 17 B - Česká liga dorostu U17 - skupina B

- 3. místo71 bodůskóre 117:40

- 23 výher za 3 body / 1 výhra po penaltách za 2 body / 6 porážek

Hráčský kádr:

- 18 hráčů + 2 brankáři.

- R. Kibal ( hostování FC Chomutov )

- T. Křivohlavý ( hostování FK Ústí nad Labem )

- J. Orgoň ( ukončil činnost )

Česká liga dorostu U17 skupina B

Tým FK Teplice U17 v sezóně 2018/2019 hrál v podzimní části mistrovská utkání většinou na travnatém hřišti v areálu FK Duchcov, závěr podzimu a jarní část mistrovské soutěže odehrál zejména na novém umělém povrchu na Stínadlech v Teplicích. Vzhledem k tomu, že systém soutěží organizovaný FAČR se odvíjí od výsledků U19, která v loňském roce sestoupila do nižší soutěže, což se promítlo i do programu naší kategorie, která musela bohužel také o kategorii níže. Soutěž námjednoznačně ukázala, že kvalitních zápasů je velmi málo. Proto jsme během sezóny hledali kvalitní přípravné zápasy, abychom se poměřili s ligovými a zahraničními kluby a zajistili klukům z akademie kvalitní konfrontaci, ve které jsme obstáli a kluci sami sobě dokázali, že by se ve vyšší soutěži rozhodně neztratili.

Naše cíle do sezony

Sezónní cíle korespondovaly s cíly, které vycházejí z klubové koncepce. Chtěli jsme se prezentovat celoplošným presinkem, kombinací postupného základní útoků s rychlým přechodem do útočné fáze a aktivní hrou za jakéhokoliv stavu. Důležité je sebevědomí s jasně definovanou a viditelnou tváří týmu. Fotbal je o vítězství, chceme, každý zápas vyhrát. Na prvním místě preferujeme způsob hry, jakým se chceme dostat k vítězství. Pokud bychom jen bránili, čekali na chybu soupeře a vyhrávali náhodným brejkem, to by nás netěšilo. Naším smyslem není jen vytvářet kvalitní tým, protože kluci v seniorských kategoriích pravděpodobně nebudou hrát pohromadě, ale kvalitní individuality schopné podpořit týmový výkon. Všichni v klubu chceme vychovávat hráče s potenciálem pro vrcholový fotbal a náš klub. To je smysl naší práce.

Herní projev a tréninkový proces

Vycházíme z hesla, všichni hráči brání, všichni hráči útočí. Chceme hrát aktivně ve všech směrech útočně, rychle a přesně. Snažíme se o rozehrávku od obránců s vysokým postavením krajních obránců a zapojením středových hráčů do kombinace tak, aby si našli prostor mezi jednotlivými řadami a vytvářili si přečíslení. Při ztrátě míče ve sprintu napadat soupeře a míč co nejrychleji získat zpět a po zisku míče hrát konstruktivně. Jarní část sezóny 2018/2019 byla pro tým U17 velmi specifická, neboť jsme prakticky přes zimní přípravné období dávali dohromady nový tým. Hráči jako Hural, Janda, Sinu, Zdeněk se stali pravidelnými hráči týmu U19. Dále hráči jako Fakin, Kozák, Huml, později také Lukáš, Dubnický, Kočka a Chaloupek, kteří se potýkali s dlouhodobými zraněními a do odvetné části sezóny buď vůbec nezasáhli, nebo zasáhli až na konci a určitý čas jim trvalo, než se dostali do formy. To byla šance pro kluky, kteří na podzim měli menší minutáž nebo pro hráče z nižšího ročníku 2003. Kluci ze širšího kádru ukázali, že fotbal hrát umějí, potřebovali ale delší čas na rozehrání a chycení toho správného rytmu. A tak výsledky některých zápasů nebyly takové, jak bychom si představovali. Chyběl nám střelec, který by dokázal proměnit šance, které dokázali kluci z druhé vlny připravit. Vachoušek nebo Procházka patřili mezi nejlepší střelce, ale spoustu šancí ještě neproměnili a to nás stálo bodové ohodnocení v zápasech, ve kterých jsme měli více ze hry a měli i více šancí. Obranná fáze vykazovala určitou kvalitu, především Klepáček, Hadinec a Čermuš zaslouží uznání, ale ani oni se nevyvarovali zbytečných, jednoduchých ztrát, které negativně ovlivňovali výkon celého mužstva. Systém hry v rychlém přechodu do útoku nám vyhovoval, dynamičtí hráči jako Procházka či Huml měli dost prostoru dostat se do šance, naopak postupný útok nám dělal problémy. U hráčů jako Cohla, Dubnický, Kovalčík, Köstl a Havel nechybí kvalita na míči ani dovednosti, ale chybí myšlenka, kreativita, moment překvapení. Často jsme si nedokázali poradit s obranným blokem soupeře, jehož jednoduchá hra, kdy všichni hráči byli za balonem, na nás stačila. Celkově našemu týmu v některých zápasech chyběla větší zarputilost, nadšení, touha a bojovné srdce, na druhou stranu nás těší, že jsme dostali do hry i hráče širšího kádru, kteří nás v žádném případě nezklamali a ukázali, že v našem klubu mají místo a musíme s nimi počítat.

Od začátku mistrovské sezóny jsme praktikovali rozestavení 4-1-4-1 a v útočné fázi 4-3-3. V některých utkáních, ve kterých jsme chtěli hrát ofenzivněji, jsme přešli na rozestavení 3-5-2. V tréninkovém procesu se zaměřujeme na stabilizaci herní taktiky (individuální a skupinové). Hodně prostoru věnujeme stabilizaci a rozvoji individuální techniky a dovedností ve složitějších podmínkách náročnějších na čas a prostor a jejich využití v herních podmínkách. Kondici rozvíjíme herní formou podle modelu Verhajena. Zaměřujeme se na nácvik herních kombinací, zakládání a vedení útoků. Rozvoj silových schopností podporujeme hlavně Core cvičením a rozvojem dynamické síly. Kompenzační cvičení (protahovací, uvolňovací a posilovací) jsou nedílnou součástí tréninkového procesu pod dohledem kondičního trenéra Ondřeje Chlada.

Tréninkový proces v zimním – přípravném období sezóny 2018/2019

V zimním přípravném období jsme využívali novou umělou trávu na Stínadlech a od května jsme využívali přírodní plochy v Hrobu, Lahošti a na Stínadlech. Dále Dům plný pohybu a Relax na vedlejší pohybové aktivity, halu Na Letné pro úpoly pod vedením trenéra teplických zápasníků Pavla Ježdíka a taképosilovnu Na Stínadlech pod dohledem kondičního trenéra Ondry Chlada. V přechodném období jsme absolvovali v prosinci 2018 povedené teambuildingové soustředění v Jizerských horách. Zahájení zimní přípravy proběhlo 7.1.2019 Na Stínadlech. V prvních deseti dnech jsme odehráli přípravné zápasy s regionálními týmy ( FK Varnsdorf, MFK Most, FK Baník Sokolov). Následovali kvalitní zápasy s ligovými a zahraničními týmy ( FC Erzebirge AUE, 1. FC Norimberk, FC Spartak Trnava, AS Trenčín, FC Hradec Králové, 1. FK Příbram ). Jarní část mistrovské soutěže začala 11.3.2019.

Doplnění hráčského kádru

- Matěj Havel ( z FK Neratovice - Býškovice )

- Dominik Procházka ( z FK České Lípy )

- Tobiáš Cohla ( z FK Teplice U16 )

- Štěpán Chaloupek ( z FK Teplice U16 )

Cíle do jarní části sezony

Tento ročník má určitou fotbalovou kvalitu a určitě má potenciál do budoucna. K využití tohoto potenciálu pomáhá i nově vzniklá Klubová dorostenecká akademie, jejíž provoz se spustil 1.9. 2018. Velmi si vážíme toho, že je akademie právě v Teplicích, neboť v celé ČR je takových akademií pouze 10. Být v takové „rodině“ je pro nás čest a hlavně by to mělo zase o něco vylepšit servis a podmínky pro kluky při jejich fotbalovém rozvoji. Samozřejmě, že také v návaznosti na již fungující regionální akademii, která je zaměřená na kategorii U14 a U15. Zároveňmusímehráčům nastavovat mantinely a dělat z nich „hladové“ hráče s láskou pro fotbal. Kluci mají v klubové akademii zajištěný odpovídající servis, ale my je musíme naučit , že to není automatické a zároveň od nich očekáváme stoprocentní přístup k tréninku, utkání a i k mimo fotbalovému životu ( škola a rodina ).

V jarní části soutěže chceme pokračovat v tom, čemu bezmezně věříme a co jsme načali na podzim. I nadále se chceme prezentovat kombinační fotbalem, fotbalovostí, dravostí a vysokým presinkem. Sice víme, že výsledek není v našem učebním procesu na prvním místě, ale na druhou stranu razíme heslo, že lepší tým vyhrává. Postupné odbourávání individuálních chyb hráčů, jejich větší zodpovědnost a zkušenost. To jsou věci, se kterými tomu půjdeme naproti. Když k tomu připočítáme velmi dobrou kondiční připravenost hráčů, podloženou kvalitním tréninkovým procesem a konkurencí hráčů, výsledek by se měl dostavit. A on se také dostaví, o tom jsme v klubu přesvědčeni.

Cíl v jarní části sezony se nemění. Zkvalitnit herní výkon mužstva, pracovat na jednotlivých hráčích, odstraňovat nedostatky a zdokonalovat přednosti.

Kdo z hráčů udělal největší pokrok

Musím vyzdvihnout a zmínit některé hráče. D. Procházka, který přišel z Liberce a patřil k našim nejproduktivnějším hráčům. Je to hráč s obrovským potenciálem a je jenom na něm jak s ním naloží. Dalším hráčem, který udělal obrovský progres a patřil k nejlépe hodnoceným hráčům týmu byl V.Čermuš , který k nám přišel ze Sokolova. V jeho případě jde o důkaz toho, že charakter je více jak talent. Nesmím zapomenout na hráče, kteří svými výkony oslovili reprezentační trenéry za U17 - P. Hural a M. Hadinec a také ročníkově mladší hráče , kteří byli nominováni za U16 - T. Cohla, D. Köstl a L. Četverik. I přesto, že jsme byli druholigovým týmem během sezony, tak bylo nominováno az 5 hráčů do reprezentačních výběrů. Nesmím také zapomenout na hráče , kteří mají určitý potenciál, ale přibrzdila je vážnější zranění - M. Lukáš, J. Kozák a M. Dubnický. První dva v závěru naskočili do mistrovských utkání a M. Dubnický semomentálně zotavuje po zlomenině stehenní kosti. Všichni mu držíme palce a přejeme brzký návrat do tréninkového procesu s týmem.

Musím vyzdvihnout jednu jedinou a v budoucnosti důležitou věc - charakter hráčů a charakter týmu. V této oblasti vidím obrovský pokrok vpřed. Kluci pochopili naší filozofii (která vychází z klubové koncepce) a jako jeden muž táhnou za jeden provaz. Pravda, objeví se občas jedinci, kteří si rádi uleví, ale už i oni ví, že pokud svůj postoj k sobě a hlavně ke klukům v týmu nezmění, nebudou mít v tomto týmu místo. Charakter a morální vlastnosti jsou ve vrcholovém sportu více než talent a vrozené dispozice.

Požadavky

Zajistit větší konkurenci v týmu, která zároveň zvýší přirozený tlak a nároky na hráče. Hráči nás nemusí milovat, stačí, když budou milovat fotbal a do každého tréninku a zápasu půjdou s tím, že je jejich poslední. Musíme také hráčům zajistit kvalitní přípravné zápasy, ve kterých se budou moci konfrontovat s ligovými nebo kvalitními zahraničními soupeři.

Závěr

Musím poděkovat svým kolegům – Ing. R. Laiblovi za organizaci a pomoc v tréninkovém procesu, kondičnímu trenérovi O. Chladovi za kondiční přípravu hráčů a individuální přístup ke zraněným hráčům. Dobrou práci odvedl na pozici vedoucího mužstva Ing. Igor Zdeněk , který po sezoně bohužel skončil v klubu kvůli pracovním povinnostem. Nesmím zapomenout nateplického srdcaře Ing. Jaroslava Nováka, který působí jako správce klubového webu pro týmy dorostů a žáků.

LADISLAV JAMRICH - hlavní trenér U17

Tabulka Počet odehraných minut v plném rozlišení ZDE.

Tabulka Střelci branek v plném rozlišení ZDE.

Stínadla TV