Obrázek článku

U17: Podzim hodnotil Ladislav Jamrich

FK TEPLICE U17

ČESKÁ LIGA DOROSTU U17 - skupina B - sezóna 2018/2019 : 

 • Hlavní trenér: Ladislav Jamrich (UEFA "A" licence)
 • Asistent trenéra: Ing. Radim Laibl (UEFA "A" licence)
 • Kondiční trenér: Bc. Ondřej Chlad (UEFA "B" licence)
 • Trenér brankářů: Patrik Kolář (UEFA "A" licence)
 • Trenér brankářů: Přemysl Lipš (UEFA "B" licence)
 • Vedoucí mužstva: Ing. Igor Zdeněk

Hodnocení podzimní části sezóny 2018/2019 :

Bilance

Česká liga dorostu U17 skupina B:

 • 2. místo, zisk 41 bodů, skóre 63:13
 • 13 výher – 1 výhry na penalty – 1 porážka

Hráčský kádr:

 • 18 hráčů + 2 brankáři.
 • R. Kibal hostování FC Chomutov
 • T. Křivohlavý hostování FK Ústí nad Labem

Hráčský kádr

Česká liga dorostu U17 skupina B

Tým FK Teplice U17 v podzimní části sezóny 2018/2019 hrál svá mistrovská utkání většinou na travnatém hřišti stadionu FK Duchcov a závěrečné utkání již na novém umělém povrchu ( UMT ) areálu stadionu Na Stínadlech v Teplicích. Vzhledem k tomu, že systém soutěží organizovaný FAČR se odvíjí od výsledků U19, která v loňském roce sestoupila do nižší soutěže, což se promítlo i do programu naší kategorie, která musela bohužel také o kategorii níže. První polovina této soutěže jednoznačně ukázala, že kvalitních zápasů ubylo jako šafránu, v podstatě pouze Liberec, Bohemias a Hradec Králové nás mohou nějakým způsobem prověřit. Proto jsme během sezóny hledali kvalitní přípravné zápasy, abychom se poměřili s ligovými top kluby a zajistili klukům z akademie kvalitní konfrontaci, ve které jsme obstáli a kluci sami sobě dokázali, že by se v nejvyšší soutěži určitě neztratili.

Naše cíle do sezóny

Jednoduchý výčet věcí, který vychází z klubové koncepce.

Chceme se prezentovat celoplošným presinkem, kombinací postupného základní útoků s rychlým přechodem do útočné fáze a aktivní celoplošnou hrou za jakéhokoliv stavu. Chceme být sebevědomí, s jasně definovanou a viditelnou tváří týmu. Fotbal je o vítězství, chceme, každý zápas vyhrát. Na prvním místě preferujeme způsob hry, jakým se chceme dostat k vítězství. Pokud bychom jen bránili, čekali na chybu soupeře a vyhrávali náhodným brejkem, to by nás netěšilo. Naším smyslem není jen vytvářet kvalitní tým, protože kluci v seniorských kategoriích pravděpodobně nebudou hrát pohromadě, ale kvalitní individuality schopné podpořit týmový výkon. Všichni v klubu chceme vychovávat hráče s potenciálem pro vrcholový fotbal a náš prvoligový klub. To je hlavní smysl naší práce.

Herní projev a tréninkový proces

Vycházíme z hesla, všichni hráči brání, všichni hráči útočí. Chceme hrát aktivně ve všech směrech útočně, rychle a přesně. Snažíme se o rozehrávku od obránců s vysokým postavením krajních obránců a zapojením středových hráčů do kombinace tak, aby si našli prostor mezi jednotlivými řadami a vytvářili si přečíslení. Při ztrátě míče ve sprintu napadat soupeře a míč co nejrychleji získat zpět a po zisku míče hrát konstruktivně. Téměř ve většině utkání jsme byli aktivnější, fotbalovější a kombinačně zdatnější. Herně se nám nepovedli pouze dva zápasy – utkání s Čáslaví, které jsme sice výsledkově zvládli ale po nejhorším výkonu v soutěži a s Hradcem Králové, který byl na nás velmi dobře připraven a zaslouženě zvítězil ( což byla naše jediná porážka v soutěži ). V jarní části jsme se potýkali s častými zraněními a dlouhodobě byli mimo hru J. Orgoň, M. Lukáš a J. Cajthaml. Útočník P. Janda byl přeřazen do týmu U19. Byl nejlepším střelcem celé soutěže (což dokázal také v zápasech s o dva roky staršími hráči), a tak jsme dali šanci klukům z nižší kategorie. Četverik, Köstl, Brezovský a v některých zápasech Cohla, Pokorný a Chaloupka ukázali svoji kvalitu a v žádném zápase se rozhodně neztratili a byli schopni pomoci týmu. Během sezóny se ze Sparty Praha vrátil zpět K. Sinu, který v závěru podzimní části soutěže postupně nacházel ztracenou formu a patřil k našim nejlepším hráčům. Do zimní přípravy s kategorií U19 se zapojí brankář Daniel Zdeněk a středopolař Pavel Hural.

Od začátku mistrovské sezony jsme praktikovali rozestavení 4-1-4-1 a v útočné fázi 4-3-3. V některých utkáních, ve kterých jsme chtěli hrát ofenzivněji, jsme přešli na rozestavení 3-5-2. V tréninkovém procesu se zaměřujeme na stabilizaci herní taktiky ( individuální a skupinové ). Hodně prostoru věnujeme stabilizaci a rozvoji individuální techniky a dovedností ve složitějších podmínkách náročnějších na čas a prostor a jejich využití v herních podmínkách. Kondici rozvíjíme herní formou podle modelu Verhjena. Zaměřujeme se na nácvik herních kombinací, zakládání a vedení útoků. Rozvoj silových schopností probíhá hlavně Core cvičením a cvičeními na podporu dynamické síly. Kompenzační cvičení ( protahovací, uvolňovací, posilovací ) jsou nedílnou součástí tréninkového procesu pod dohledem kondičního trenéra Ondřeje Chlada.

Tréninkový proces v zimním přípravném období sezóny 2018/2019

V zimním přípravném období budeme využívat novou UMT na Stínadlech, dále také Dům plný pohybu a Studio Relax na vedlejší pohybové aktivity, halu Sokolovny Na Letné pro úpolové sporty pod vedením zkušeného trenéra teplických zápasníků Pavla Jezdinského, bazén a v neposlední řadě zejména posilovnu na Stínadlech pod dohledem kondičního trenéra Ondřeje Chlada. Zahájení zimní přípravy je plánována na pondělí 07.01.2019 ve 14:30 na Stínadlech. Od 13.02. až do 17.02.2019 odehrajeme celkem 3 kvalitní zápasy na tradičním herním soustředění v Uherském Brodu ( FC Vysočina Jihlava, FC Spartak Trnava a AS Trenčín ). Máme také zajištěnou konfrontaci s předními ligovými a zahraničními týmy ( FC Hradec Králové, 1.FK Příbram, 1.FC Norimberk a FC Erzgebirge Aue ). Mistrovská sezona začíná již v neděli 03.03.2019.

Doplnění hráčského kádru

 • Matěj Havel z FK Neratovice - Býškovice
 • Dominik Procházka z FK Arsenal Česká Lípa
 • Tobiáš Cohla z FK Teplice U16

Cíle do jarní části sezóny

Tento ročník hráčů má určitou fotbalovou kvalitu a určitě má potenciál do budoucna, k tomu jim určitě pomůže i nově vzniklá Klubová akademie, jejíž provoz se spustil 1.9.2018. Velmi si vážíme toho, že akademie je v Teplicích, neboť v celé republice je takových akademií pouze 10. Být v takové "rodině" je pro nás čest, který nám přináší další bonusy v podobě a vylepšení komplexního servisu pro hráče a jejich další rozvoj jak po stránce sportovní, tak v neposlední řadě i lidské. Vše se samozřejmě děje v návaznosti na již fungující regionální akademii, která je zaměřená na kategorie U14 a U15.

V jarní části soutěže chceme pokračovat v tom, čemu bezmezně věříme a co jsme začali již na podzim. I nadále se chceme prezentovat kombinační fotbalem, fotbalovou kvalitou, dravostí a vysokým presinkem. Sice víme, že výsledek není v našem učebním procesu na prvním místě, ale na druhou stranu razíme heslo, že lepší tým vyhrává. Postupně chceme také odbourávat individuálních chyby hráčů, naučit je uvědomovat si stále větší zodpovědnost a umět na hřišti využívat získané zkušenosti. To jsou stěžejní věci, se kterými půjdeme úspěchu naproti. Pokud také vezmeme v úvahu velmi dobrou kondiční připravenost hráčů podloženou kvalitním tréninkovým procesem a konkurencí hráčů v týmu a v klubu, výsledek by se měl dostavit. A on se také dostaví, o tom jsme v klubu přesvědčeni.

Cíle do jarní části sezony se nemění. Zkvalitnit herní výkon mužstva, pracovat na jednotlivých hráčích, odstraňovat nedostatky a zdokonalovat přednosti.

Kdo z hráčů udělal největší pokrok

Individuálně je potřeba vyzdvihnout P. Hurala, M. Lukáše ( kterého bohužel zastavilo zranění v jeho progresu, který by ho určitě vynesl až do kategorie U19 ), J. Kozáka, M. Hadince, V. Čermuše a brankáře D. Zdeňka. Prokazatelně se zvýšila vnitřní konkurence v týmu, což mělo za následek zvýšení pracovitosti všech hráčů, kteří v každém tréninku museli dokazovat, že si zaslouží svoji nominaci na utkání a neustále musí potvrzovat své postavení v týmu.

Musím vyzdvihnout jednu jedinou a v budoucnosti důležitou věc. Charakter hráčů a charakter týmů. V této oblasti vidím obrovský pokrok kupředu. Kluci pochopili naší filozofii ( která vychází z klubové koncepce ) a jako jeden muž táhnou za jeden provaz. Pravda, objeví se občas jedinci, kteří si rádi uleví, ale už i oni ví, že pokud svůj postoj k sobě a hlavně ke klukům v týmu nezmění, nebudou mít v tomto týmu místo. Charakter a morální vlastnosti jsou ve vrcholovém sportu více než talent a vrozené dispozice.

Požadavky

Zajistit větší konkurenci v týmu, která zároveň zvýší přirozený tlak a nároky na hráče. Hráči nás nemusí milovat, stačí když budou milovat fotbal a do každého tréninku a zápasu půjdou s tím, že je jejich poslední. Je potřeba také zajistit našim hráčům těžké zápasy, ve kterých se budou moci konfrontovat s ligovými nebo případně i se zahraničními soupeři.

Závěr hodnocení

Musím poděkovat svému trenérskému kolegovi Radimovi Laiblovi za organizaci a pomoc v tréninkovém procesu, kondičnímu trenérovi Ondrovi Chladovi za kondiční přípravu hráčů a za individuální přístup ke zraněným hráčům. Dobrou práci odvádí na pozici vedoucího mužstva Igor Zdeněk. Děkuji také za spolupráci Jaroslavu Novákovi, který má na starosti jako administrátor sekce Dorost a Žáci oficiálních internetových stránek FK Teplice.

Zpracoval: Ladislav Jamrich, trenér U17

V Teplicích, dne 18. 12. 2018

Stínadla TV