/ FK Teplice – Klub – Žlutomodrá splněná přání

Žlutomodrá splněná přání

Žlutomodrá splněná přání je název nového charitativního projektu FK Teplice snažícího se nejen naplňovat naše motto "FKT více než fotbal", ale zejména potěšit ty, kteří se snaží hrdinsky bojovat s nástrahami osudu, ať již se jedná o vážnou nemoc, handicap či to, že nepoznali nebo přišli o své rodinné zázemí. I přes tyto nástrahy je v jejich statečných srdcích ukryto většinou mnoho lásky, často i včetně té k našemu klubu, která je navíc mnohdy i celoživotní.

Prvním hostem Žlutomodrým splněných přání byl pan Láďa z teplické Arkadie

Výše uvedené stoprocentně platilo i pro prvního vybraného fanouška, kterému jsme se pokusili prostřednictvím tohoto projektu udělat radost a odměnit ho i za jeho velkou oddanost našemu klubu. Stal se jím pan Ladislav, který pracuje v chráněných dílnách teplické Arkadie a je věrným fanouškem FK Teplice již přes dvacet let. Ladislav nám ve svém dopise v srpnu 2018 napsal, že by se velmi rád osobně setkal s naším kapitánem A týmu Admirem Ljevakovičem a také s Tomášem Vondráškem, stejně jako by si přál nahlédnout do šaten a zákulisí stadionu.

Toto přání jsme se tedy rozhodli Ladislavovi splnit. 5.9. 2018 se před dnešním dopoledním tréninkem se setkal se svými oblíbenci, od kterých navíc dostal ke svým srpnovým narozeninám dres, knihu o 70 letech FK Teplice a podepsaný plakát A mužstva. Následně spolu také krátce pohovořili, poté si Ladislav prošel pod vedením Pavla Verbíře také kabinu A mužstva a další zákoutí teplické AGC Arény, při prohlídce stadionu mu pak masér Eda Poustka daroval originální čepici národního týmu a Admir Ljevaković vycházkové tričko A mužstva. Po tréninku týmu se navíc celé mužstvo s Láďou vyfotilo a jeho oblíbenci si s ním také krátce zakopali na hlavním hřišti, kde se Láďovi i díky udělovaným pokynům trenéra Daniela Šmejkala podařilo překonat z penaltového puntíku našeho nadějného brankáře Němečka.

Pevně věříme, že náš CSR projekt Žlutomodré splněné přání udělá tak jako Ladislavovi na začátku září 2018 obrovskou radost.

Žlutomodrá splněná přání udělala tentokrát radost kvadruplegičce Ditě

Dalším hostem Žlutomodrých splněných přání byla 14.11. 2018 kvadruplegička Dita Horochovská. Dita je velmi sympatická a usměvavá mladá žena, která se stále na něco těší. Její pozitivní přístup k životu byl zřejmý i z jejich slov, když představila svůj životní příběh nejen hráčům našeho A týmu, ale i desítkám teplických mládežníků: "Já sama mám obrovskou výhodu oproti řadě postižených lidí, které obrovsky obdivuji, že jsem se s handicapem musela vypořádávat již od dětství." Osud se s ní však opravdu nemazlil. Když se Dita narodila, lékaři jí dávali kvůli nádoru v krční páteři, jen rok života. Nikdy však svůj boj s nástrahami života nevzdala, přestože její život není opravdu jednoduchý. Od mala je upoutána na invalidní vozík, navíc v patnácti letech se její zdravotní stav zhoršil natolik, že může od té doby hýbat jen hlavou a bez pomoci druhé osoby se neobejde prakticky v ničem. Sama i přes to o sobě říká, že je úplně normální a její zdravotní stav pro ní není žádnou překážkou.

Jelikož se nechtěla vzdát možnosti být alespoň na počítači samostatná, hledala se svou rodinou a nejbližšími lidmi způsoby, jak by to mohlo jít jinak. Podařilo se jí to hlavně zásluhou vědců z Technické univerzity v Liberci, díky jejichž objev se mohla v roce 2004 stát první uživatelkou hlasových technologií a podílet se i na jejich dalším vývoji. Podle ní právě tím, že se naučila hlasem ovládat počítač, získala zpět část své samostatnosti a také soukromí, resp. ji to výrazně pomohlo ke zlepšení kvality jejího života. Nejen, že následně vystudovala střední školu, ale začala pracovat jako lektorka pomáhat ovládat PC hlasem desítkám dalších lidí s podobným hendikepem. V roce 2016 společně se svým nejlepším kamarádem Lukášem Srbou založila spolek SILOU HLASU, z. s., aby mohla ještě více rozvinout své zkušenosti s této oblasti, resp. ještě více pomáhat svému okolí. „Nejvíce mě naplňuje, když se podaří začlenit lidi, kterým se často změnil život ze dne na den, zpět do běžného života. Následně ukázala hráčům praktickou ukázku ovládání počítače hlasem, která byla v jejím podání doslova magií.

Žlutomodré přání jsme se Ditě rozhodli splnit během středečního dne, kdy se nejprve setkala v síni slávy s Pavlem Verbířem a Štěpánem Vachouškem, od kterých obdržela dres se svým jménem a také knihu k 70 letům FK Teplice. Pavel Verbíř jí následně ukázal zázemí kabiny A mužstva, ale také další zákoutí stadionu včetně mládežnického úseku. Po tréninku ligového týmu pak Dita ukázala teplickým hráčům, co ona sama umí s počítačem a jak ho ovládá pouze silou svého hlasu. Hráči byli doslova u vytržení a v press centru by bylo slyšet spadnout špendlík. Stejná atmosféra panovala také odpoledne v press centru, kdy stejná ukázka proběhla pro teplické mládežníky.

Již brzy budeme chtít plnit další žlutomodré přání některého z fanoušků, který se pere s nepřízní osudu, pokud máte ve svém okolí někoho takového, tak nás neváhejte s jeho příběhem kontaktovat.