WU18: Ladislav Erben: 1. liga bude razantní rozdíl

Teplické dorostenky, které po napínavém utkání v Olomouci vybojovaly postup do 1. ligy dorostenek zahájily přípravu pro novou sezónu 2019/2020. Přinášíme vám rozhovor s trenérem Ladislavem Erbenem, který zhodnotí minulou sezónu a seznámí nás s přípravou a plány v novém soutěžním ročníku.

1. Družstvo teplických dorostenek má za sebou první sezónu. Mohl byste nám ji zhodnotit? Jaké byly cíle na začátku sezóny a jak se případně postupně měnily? Setkal jste se i s nějakými výraznějšími problémy, které bylo potřeba řešit?

V první řadě bych rád řekl, že jsem přišel do prostředí pro mě neznámého, a to trénovat holky. Do té doby jsem trénoval pouze muže dorostence, takže jsem se seznamoval s prací v ženském kolektivu, která je úplně odlišná od mužského fotbalu. Určitě jsme nechtěli hrát ve spodních řadách tabulky. Během prvních pár kol jsme si s holkami sedli a zjistili jsme, že máme na víc než hrát na udržení se ve středu tabulky. Po podzimu jsem už věřil, že náš tým má na postup do 1. ligy, což jsme dokázali na jaře, kdy jsme zahráli zápasy bez prohry. Během sezony jsme měnili realizační tým, na který se teď můžu spolehnout. Obohatili jsme jej o nového kondičního trenéra Jiřího Sýpala, kterého si holky velice oblíbily, protože cítí, že jim to opravdu něco dává a tím se připravují na 1. ligu, která bude mnohem těžší než ta druhá. Dále jsme získali nového vedoucího Lukáše Hrubého, který přešel z úseku starších žákyň (kde působil jako asistent trenéra) a tím pádem holky dobře zná a jsou za něj rády. S tímto realizačním týmem jsem spokojen a vše funguje dle mých představ.

2. V této sezóně jste se také v některých zápasech potýkali s tím, že některé hráčky nastupovaly i za tým žen. Určitě tyto zápasy patřily mezi ty těžší. Avšak asi mezi ty nejtěžší můžeme zařadit baráž o postup do 1. ligy, co myslíte?

Ano, bohužel nastalo několikrát to, že jsme hráli ve stejný den jako ženy, a proto nám na zápas chybělo několik holek, které musely nastoupit za tým žen. Dva zápasy jsme takto prohráli, což nám zkomplikovalo postavení v tabulce. Za nás musely tedy nastoupit i starší žákyně, kterým to udělalo taktéž problém v jejich harmonogramu a hře. Ale musím říct, že to zvládly velice dobře. A chtěl bych také poděkovat za vstřícný přístup trenéra starších žákyň Bohumila Kudrhalta, který nám žákyně ochotně uvolnil.

Nejtěžší zápas a řekl bych i nejkvalitnější pro nás určitě byla baráž o postup do 1. ligy, ve které jsme se střetli s týmem 1. FC Olomouc, který vyhrál 2. ligu-Morava. Byl to soupeř, který byl kvalitou hráček určitě nejlepší a nejtěžší soupeř, a proto tomu odpovídal domácí výsledek 2:2. Venkovní zápas skončil stejně po řádné hrací době. Tudíž došlo na penalty, které jsme vyhráli, a musím říci, že to bylo nesmírně těžké před domácím kotlem. Prvních 5 minut zápasu to vypadalo dost špatně, ale naštěstí po chybě domácích se prosadila Motyčková a domácí tento gól položil. Pak už to bylo relativně v naší režii, i když fotbal to byl nahoru a dolů. Bohužel chvíli před koncem zápasu jsme obdrželi gól na 2:2. A už to začalo být hektické, ale udrželi jsme tempo až do konce, po němž přišel vabank, a to penalty, které dopadly v nás prospěch.

3. Ke konci sezóny jste se ze zdravotních důvodů nemohl zúčastnit několika posledních zápasů, a proto vás na postu trenéra zastoupila hráčka týmu žen Markéta Vlastníková. Jaká s ní byla spolupráce? Nahlížela na hru děvčat i jiným způsobem než vy?

Markétu znám z Duchcova, kde pode mnou trénovala mládežnické družstvo. Myslím si, že mezi námi komunikace byla vždy super. Než jsem odešel do nemocnice, nechal jsem ji trénovat a vést družstvo. Myslím si, že do lepších rukou jsem holky nemohl dát. Velice si ji oblíbily a začaly ji říkat teto Majdo. Každý trénink i zápas jsme spolu konzultovali a vždy vše fungovalo dle mých představ. Za toto všechno bych chtěl "Tetě Majdě" velice poděkovat, že vedla tým až do samého postupu.

4. V pondělí vám začíná příprava na novou sezónu. Jak bude příprava holek probíhat? Budete se na něco více zaměřovat?

Určitě příprava bude úplně jiná a mnohem náročnější než ta, co byla v 2. lize. Důraz budeme klást na fyzickou přípravu, ale samozřejmě i na herní a taktickou stránku. Podzim bude spíše seznámení s 1. ligou a ochutnávkou soupeřů, kteří budou mít určitě velkou kvalitu. Jaro bychom chtěli hrát tak, abychom se udrželi v soutěži, což je momentálně náš hlavní cíl. Samozřejmě chceme hrát fotbal, který nás bude bavit.

5. První zápas, který odehrajete již 18. srpna, bude se silným soupeřem 1. FC Slovácko, který minulý rok skončil na třetím místě. Jste spokojený, že hned v prvním zápase máte takového kvalitního soupeře?

V podstatě je nám úplně jedno jakého soupeře dostaneme, protože si myslím, že v 1. lize se nedá říct o žádném soupeři, že je vysloveně silný nebo slabý. Proti 2. lize to určitě bude pro nás razantní rozdíl. Chtěl bych poděkovat realizačnímu týmu a holkám za to, jak pracovali pilně a odhodlaně v minulé sezoně. Doufám, že v tomto duchu budeme pokračovat dále, abych po sezoně mohl mluvit stejně pozitivně jako dnes.