WU18: Barbora Cankářová: Z holek cítím chuť do fotbalu

Od nového roku došlo ke změně na trenérském postu u našich dorostenek. Trenérkou se stala Barbora Cankářová, která bude dále vykonávat funkci šéftrenérky pro ženský úsek.

Představte se nám a něco málo nám řekněte o vaší fotbalové kariéře (hráčské i trenérské).

Jmenuji se Bára Cankářová. Jsem vystudovaná bakalářka v oboru fyzioterapie a momentálně i studentka magisterského studijní programu v oboru Sport a zdraví na Pedagogické fakultě. Co se týče přímo trenérství fotbalu, tak mám UEFA A licenci. Fotbal je prakticky moje životní láska a mám obrovské štěstí, že mě už nějakou dobu dokonce živí. Fotbalově jsem vyrůstala mezi klukama ve Vědomicích u Roudnice nad Labem. V pozdějším věku jsem se přesunula do Teplic k dívkám, kde jsem hrála prvoligové soutěže v kategoriích od žákyň až po ženy. V Teplicích jsem skončila v 19 letech kvůli studiu na lékařské fakultě v Hradci Králové, ale fotbal jsem nikdy hrát nepřestala. Ještě teď si chodím kopnout za divizní tým SK SAHARA Vědomice. S trénováním jsem začala ve 22 letech, kdy jsem působila jako asistentka u tenkrát druholigových dorostenek FK Krupka. Chytlo mě to a začala jsem se v této oblasti více vzdělávat, s čímž pokračuji neustále (stále je na čem pracovat a zdokonalovat se), “áčkovou” licencí to jistě nekončí. Později mě oslovil můj mateřský klub z Vědomic kvůli znovuobnovení mládežnických družstev. Výzvu jsem přijala a jsem moc ráda, že mládež ve Vědomicích se stále rozrůstá i po mém odchodu. Během působení ve Vědomicích jsem dostala nabídku na trénování od klubu AC Sparta Praha. Neváhala jsem, byl to pro mě další posun. Ve Spartě jsem působila jako trenérka mládeže - kluků a asi po roce jsem dostala nabídku dělat v místní akademii i fyzioterapeutku. V rámci našeho Ústeckého kraje působím již čtvrtým rokem jako hlavní trenérka výběrů dívek do 14 let. Tento podzim jsem dokonce dostala možnost být i u reprezentačních výběrů dívek Čech do 14 let. Kromě klubových trenérských zkušeností mám poslední 2 roky i možnost rozvíjet veškerý Grassroots fotbal v pozici Grassroots trenérky mládeže pro okres Litoměřice. Je to práce, která mě velice baví a jsem ráda, že taková pozice vůbec vznikla. Rozvoj fotbalu od úplných základů je nesmírně důležitý i pro další stupně výkonnostní pyramidy.

Měla jste i další nabídky z jiných týmů? Proč zrovna FK Teplice?

Ano měla jsem i jiné nabídky. FK Teplice jsou mi jako klub blízké z hlediska mého teplického působení. Spoustu hráček znám ať už z mé hráčské kariéry anebo z krajských výběrů dívek, a to již už z trenérské pozice. Vidím v tom další osobní posun a hlavně velkou výzvu pro mě a já mám výzvy ráda :).

Vaše vize na druhou část sezóny?

Budeme společně s týmem pracovat na zlepšení osobitého herního projevu, sebevědomí hráček a týmovém duchu. Pevně věřím, že do konce jarní části přijde v těchto oblastech zlepšení.

S jakým nasazením vstoupíte do zimní přípravy? A co chcete za zimní přípravu stihnout?

Samozřejmě s maximálním :). Zimní příprava bude náročná pro všechny, budeme zavádět nové věci a bude si to muset vše sednout. První zápas naostro je relativně brzy, již v neděli 16.2. hrajeme čtvrtfinále poháru dorostenek s pražskou Slavií.

Jaký máte pocit z děvčat, znáte se již s nějakými nebo se budete teprve seznamovat?

Některá devčata znám již z výše zmíněných krajských výběrů a ostatní určitě ráda poznám :). Nicméně si úplně nefandím, že je znám dokonale. Poznávat se budeme určitě mnohem delší dobu. První dojmy z týmu jsou skvělé, cítím z nich chuť do fotbalu a odhodlání se zlepšovat, což jsou skvělé předpoklady do další práce.

Dáváte přednost spíše technické, taktické nebo fyzické zimní přípravě?

Pokud se mě ptáte, zda jsem zastánce zimní přípravy typu - leden - bez míče, únor - míč občas a v březnu teda konečně i něco s míčem, tak to určitě nejsem a doufám, že tohle se už neděje nikde :D. Sezóna není jen o zimní přípravě. Je potřeba, aby forma hráček neustále rostla celou sezonu a díky tomu se i lépe začínala sezona další. Pilířem by se měly se stát středeční tréninky, které budou mít herně-kondiční charakter. Ale nejde se zaměřit pouze na jeden parametr. Přicházíme s úplně novou týmovou taktikou a dívky se budou muset vzdělávat i v této oblasti. Další věc je zdraví hráček, které je absolutní prioritou, asi na to mám i jako fyzioterapeutka trochu jiný pohled.

S jakými soupeři se setkáte v zimní přípravě a co od nich očekáváte?

V přípravě se setkáme celkem se třemi soupeři, v rámci soustředění odehrajeme utkání s ženami SK SAHARA Vědomice a s U14 SK Roudnice nad Labem. Týden na to přijede brněnská Lokomotiva a v jednání je ještě jeden německý tým dorostenek. Generálkou na ligu nám bude čtvrtfinále poháru dorostenek s týmem SK Slavia Praha. Od přípravných utkání očekávám zejména prověření kvality našich holek. Chceme během PU zkoušet různé varianty i včetně různých variant postů.