Patrik Žitný: Musíme se dostat do fotbalové pohody

​Je to tam! Patrik Žitný mohl se svými kamarády slavit postup ne EURO "lvíčat". Kuriózně ho ale parta kouče Krejčího nevybojovala na hřišti; k prvnímu místu mu pomohlo Řecko, které doma porazilo Skotsko 1:0. Žitný v kvalifikaci hrál dvakrát v základu, čtyřikrát do hry naskočil jako žolík.

Patriku, jaké máš pocity?
Je to super. Přáli jsme si postoupit z prvního místa, byla to pro nás výzva. Tenhle tým je dlouho spolu, už několik úspěchů vybojoval. Tohle je další z nich. Jsem moc rád, že se to povedlo a že jsem byl u toho!

Jaká byla oslava?
S kluky jsme si volali přes FaceTime, sledovali jsme to online. Když pak Řekové vyhráli, tak nás snad deset řvalo najednou do telefonu.

Máte silný tým. A konkurence v něm není malá.
Ročník 98 je silný, konkurence je opravdu velká. Do týmu se navíc začlenilo pár mladších, kteří také mají svou kvalitu. Uvidíme, kdo pojede na Euro.

Musíš si ji vybojovat!
Všichni na Euro chceme jet, je to významná událost. Ale dostat se na něj nemůžou všichni. Tak máme čtyři měsíce na to, abychom si ho vybojovali.

Když budeš hrát dobře v lize, tak se ti to může povést.
Když se bude dařit v lize, tak jsou brány otevřené. Základem je podávat stabilně dobré výkony.

Teď hrajete s Bohemkou. Jaký to bude zápas?
Asi stejný, jako všechny zápasy u ní. Pořád se hraje v Ďolíčku, kde je specifické hřiště. Čekám, že to bude zase o soubojích, protože je malé.

Teplice musí výsledkově zabrat. Na čem můžete stavět? Třeba v kontextu zápasu s Libercem.
Kdybychom proměňovali gólové šance, tak by to bylo něco jiného. My se musíme dostat do fotbalové pohody. Makat, bojovat. Pak to přijde.

Ale se Slovanem jste makali. Nedá se vám vyčíst, že byste nebojovali.
To ne, ale chyběla tomu právě taková ta pohoda, klid v zakončení. Chybí nám potřebné sebevědomí.

Psychika je prostě důležitá.
Ve fotbale to může být i 70 procent. Musíme se do té pohody dostat tím, že nějak ubojujeme výhru, klidně jedna nula.