04.05.2019 | Kuncová Veronika

Jiří Sýpal - Rozhovor s novým kondičním trenérem žen

Od 1. května začal působit v úseku žen na pozici kondičního trenéra Jiří Sýpal, který do té doby působil na postu asistenta trenéra u mladších žákyň. Kondiční tréninky bude připravovat nejenom pro tým žen, ale i pro dorostenky a žákyně.

Váš první kondiční trénink proběhl ve středu 1. května, kde s vámi trénovali naše dorostenky a ženy. Jak hodnotíte tento první trénink?

Dobrý den, ano proběhl první trénink s dorostenkami a ženami. Byl jsem velice překvapen s hojnou účastí holek, ale to nejspíš netušily, co je čeká. Trochu jsem si je otestoval. Po fyzické stránce jsou děvčata na spodní hranici. Ale nevzdaly to a bojovaly až do konce. Což mě potěšilo. Proto klobouk dolů.

Musel jste zvolit jiný přístup než u mladších žákyň?

Přístup ke starším holkám-ženám musí být jiný. Jak ohledně chování, tak i co se týče cviků a odpočinku. U mladších žákyň jsem byl více kamarád než přísný trenér, ale to neznamená, že jsem neměl respekt. U starších se musí trochu přitvrdit natož, když jste nový pro ně a ony pro vás. Nechci si hrát na nějakého tvrďáka, naopak chci s každým vycházet v dobrém. Ve chvíli, kdy mě chce někdo při tréninku oklamat, tak umím i přitvrdit. A jak myslíte, že to dopadá.?

Zpětná vazba od hráček byla pozitivní. Jen velice často zaznívalo, že to byl pro ně velký skok a šok. Ale i tak vždy dodaly, že cítí potřebu takových tréninků a věří, že je to posune dál. Jak to vidíte vy?

Pozitivní zpětná vazba vždy potěší. I když holky spadly nečekaně do tvrdého tréninku a únava byla velice rychle znát, tak jely naplno až do konce. Byly chvilky, kdy to chtěly vzdát, ale dokončily vše s hlavou nahoru.

Jaká byla odezva od trenérů?

Odezva od trenérů. Neměli jsme možnost to vše ještě probrat. Jen podle jejich chování byli spokojeni. K tomu všemu se ještě určitě dostaneme.

S kondicí máte bohaté zkušenosti z vaší práce. Jako voják z povolání musíte mít dobrou fyzickou přípravu. Čerpáte nějaké zkušenosti i právě z vašeho zaměstnání?

S kondicí z práce? Ano, tam je potřeba. A hlavně, když něco nejde nebo nemůžete, tak to znamená jen jedno. Je to jenom v hlavě, a když nemůžeš, tak můžeš ještě třikrát. Čerpat zkušenosti se dají z práce, ale také ze soukromé praxe. Co k tomu dodat, když chceš trénovat poctivě a dáš do toho vše, co máš, tak to vždy dopadne dobře. Hlavně je důležité, aby to všechny bavilo a mělo to hlavu i patu.