Teplice před sezonou: Cíle se nezměnily, kádr ano

Do své 24. prvoligové sezony v řadě vstupuje FK Teplice s nezměněnými cíli, ale s pozměněným kádrem. „Jsme rádi, že příchody, které jsme si naplánovali, jsme zrealizovali. Ještě čekáme, jak dopadne jednání s jedním, dvěma hráči. Naše dlouhodobé cíle jsou pořád stejné, chceme se dostat do poháru. Víme, že někoho může trošku iritovat, když se nám to už dlouho nedaří. I v nadcházející skupině chceme skončit nejhůře v prostřední skupině; chceme si vybudovat lepší pozici, než kterou jsme měli na konci minulé sezoně. Chceme se pak porvat o poháry,“ říká ředitel klubu Petr Hynek před sobotním startem, který Tepličtí absolvují od 17 hodin v Příbrami.

Za Teplice už nebudou hrát Krob, Kuchta, Bezdička, Luts, Soungole nebo Hošek, nově žluto-modrý dres obléknou Jakub Mareš, navrátilci z hostování Němeček, Kodeš, Šup a Hasil, novými posilami se staly z Krasnodaru přicházející Paradin s Nazarovem, ze Španělska na Stínadla zamířil Royo. „Pokud se nám ještě podaří získat hráče, na kterých pracujeme, pak by u mě i u trenéra měla být velká spokojenost. Když se to podaří, tak budeme mít každý post zdvojený. Víme, že podzim je dlouhý, kádr musí být širší,“ tvrdí sportovní ředitel Severočechů Štěpán Vachoušek. Od cizinců bude požadovat výuku českého jazyka. „U nás je specifické, že cizinec po příchodu neumí jazyk. Nezapadne proto tak, jak by zapadl Čech. Já proto budu po hráčích požadovat, aby se náš jazyk naučili. Rusové už nějaké slovíčka pochytili. Je potřeba se hlavně ty fotbalová brzy naučit, lépe pak zapadnou na hřišti,“ přidává.

Trenér Stanislav Hejkal je s přípravou spokojený. „Probíhala podle plánu. Co jsme si naplánovali, to jsme splnili.“ Spokojený je i se změnami v kádru. Nakolik se projeví do základní sestavy? „Nějaké změny budou, ale bohužel se nám zranil Royo v přátelském utkání a Nazarov přišel s lehkým zraněním, tak ho doléčuje. Uvidíme, kdy bude k dispozici.“

Teplický trenér se také vyjádřil ke kauze Hora, která v minulém měsíci rezonovala médii. „Kuba měl nabídku z Jablonce. Měli jsme ale s ním nastavená jasná pravidla. Myslím, že máme dobrý vztah. Říkal jsem mu, že mu přeji angažmá, pokud nabídku dostaneš, jsme ochotni jednat. Ale pokud půjde do přípravy s Teplicemi, tak ho do žádného českého celku vyjma prvních tří nepustím. V úvahu by přicházela i nabídka do zahraničí. Ozval se jen Jablonec. Chápu Kubu, že měl fantastickou sezonu, z pozice záložníka dal 11 branek, ale nabídky nepřišly. Nevím, jestli nezaspal jeho manažer. Kuba je prostě tady.“

Od Hory očekává, že se bude snažit zopakovat minulou sezonu. Velká očekávání má i od Jakuba Mareše. „Čekám, že bude lídrem v kabině i na hřišti, že tam bude dávat branky. A také to, že zkušenosti, které v zahraničí a v jiných českých klubech posbíral, Teplicím vrátí.“

Na novou sezonu se těší také teplický srdcař Tomáš Vondrášek. „Máme co napravovat, víme to. Myslím, že jsme v přípravě hodně dobře potrénovali, cítím to na sobě. I kluci cítí, že tréninky měly kvalitu. Některé zápasy se povedly, některé byly horší. Teď budeme muset věci z přípravy přenést do mistráků,“ uvědomuje si.

Vondrášek má i jedno velké přání. „Hodně dlouho se nepovedlo, abychom měli na dosah pohárová umístění. Ambice na poháry má ale hodně mančaftů. My jsme jedním z nich. Chtěl bych to zkusit, zažít pak tu pohárovou atmosféru. Opravdu bych si to moc přál.“