Zdenko Frťala: Odvaha je důležitý faktor
Přinášíme vám rozhovor s hlavním trenérem Zdenkem Frťalou před sobotním zápasem s Baníkem Ostrava.
Proti Slovácku jsi musel několik hráčů vynuceně střídat. Jak je na tom kádr po zdravotní stránce před Ostravou?
Ono to není jenom o tom, že v tomhle utkání jsme měli nějaká zranění. Ta zranění bohužel přibývají i před tím zápasem, takže se sestava znovu skládala na základě toho, jaký byl aktuální stav. Určitě lidé a celá fotbalová veřejnost řeší, že nehrajeme v nějaké konsolidované sestavě, ale k tomu jsou prostě důvody, které vyplývají hlavně ze zdravotního stavu.
Ty jsi také říkal, myslím v televizi, že jste řešili nějakou únavu o poločase. Je to třeba také důvod, proč je prostě potřeba to někdy víc v sestavě protočit, než si někdo může myslet?
Ne, tohle není o fyzické kondici. Prostě tam bylo téma, které rozjitřilo fotbalovou veřejnost, ale o tom nemá smysl se dál bavit. Bylo to nějaké emoční nastavení, kdy jsme prostě hledali příčiny v tom, v čem nejsou. Hráči jsou fyzicky dobře připraveni, není problém s kondicí.
Ty jsi říkal v týdeníku, že to máte ve vlastních rukách, ale také v hlavě. To si myslím, že se dá říct i o Ostravě, protože Baník sice nemá ideální formu, ale ty individuality jsou tam pořád kvalitní. V sobotu tedy může rozhodovat i mentální síla…
Na Baník je nutné se pořádně připravit. Je to soupeř, u kterého se udělala spousta změn, ať už co se týče hráčů, tak trenérů. Ten tým určitě nepatří tam, kde je, ale prostě to je fotbal. Ne vždy vám kvalitní hráči zaručí, že budete úspěšní. Oni půjdou do zápasu s tím, že není co ztratit, také jsme to zažili. V té chvíli jsi prostě na pozicích, kde už to horší být nemůže. Jsou momenty, kde rozhoduje to, jestli máš o co přijít. To jsou ty důvody a příčiny, kdy pak vzniká větší nervozita a ta obava, o které jsem mluvil. Věřím ale, že i po tom hodnocení utkání se Slováckem stále platí, že my umíme dělat soupeři v každém zápase potíže. Ale ten nejzásadnější problém je, že propadáme v těch situacích, kdy se láme to utkání. V tom prostě máme ty problémy.
Zmiňuješ zlomové situace. Právě když tady hrál Baník naposledy na podzim, byla z toho výhra 1:0 z penalty a tam se naopak Teplice chválily za ty zlomové momenty. Na to asi budeš apelovat i teď, na osobní zodpovědnost a možná i odvahu předvést to, co v sobě kluci mají…
Odvaha je určitě důležitý faktor. Pokud se nebudeme snažit jít v situacích jeden na jednoho přes soupeře, pokud se nebudeme snažit být nebezpeční v útočné fázi, nemůžeme do toho zápasu jít s tím, že budeme mít strach se o něco pokusit. K fotbalu patří někdy risk, někdy riziko. Jsou to věci, které věřím, že i v zápase s Ostravou zvládneme a potěšíme hlavně naše fanoušky. Je obdivuhodné, jak nám fandí v zápasech, ve kterých se nedaří. Proto bych byl hrozně rád, aby nám věřili, a doufám, že i za pomoci jejich podpory se nám podaří tu sérii prolomit.