2.7.2017 | Novák Jaroslav

U17: Trenér Jamrich hodnotí sezónu 16/17

“Náš tým FK Teplice U17 v uplynulé sezóně 2016/17 hrál svá mistrovská utkání v České lize mladšího dorostu kategorie U17 v rámci čtrnáctičlenné elitní skupiny A. Předsezónní cíle byly jasně dány - prezentovat se aktivní a útočnou hrou, která bude bavit jak hráče tak i diváky a pohybovat se v horní polovině ligové tabulky. Tyto cíle se nám podařilo naplnit a z mého pohledu jsme zažili úspěšný fotbalový rok, se kterým můžeme být spokojeni.

Dařilo se nám jak herně, tak i výsledkově. Po ne příliš nevydařeném závěru podzimu, který nás nakonec stál celkově lepší než konečné 8.místo, šel náš tým v jarní části jednoznačně výkonnostně nahoru. Mužstvo ukázalo svou kvalitu a sílu již v zimním přípravném období. Z 12-ti odehraných zápasů proti kvalitním soupeřům odešlo jen dvakrát poraženo. Na povedenou zimní přípravu dokázali kluci navázal a výborně také vstoupili do jarní části ligové sezóny, kdy jsme v prvních 5-ti kolech získali 13 bodů. Dobrý vstup do soutěže hráčům dodal patřičné sebevědomí a herní pohodu, kterou si přenesli i do dalších těžkých zápasů. V soutěži byla utkání, které jsme mohli zvládnout lépe ( Plzeň, Příbram ), jsem ale rád že více bylo utkání, která jsme zvládli herně i výsledkové velmi dobře ( Sparta, Liberec, Dukla, Jablonec, Slavie, Bohemians ). Na podzim a také na jaře jsme v nádherných zápasech dokázali jako jediný tým soutěže 2x porazit pozdějšího mistra ligy, silný tým AC Sparta Praha. Je potřeba také říci, že výsledky pro nás nebyly tím nejdůležitějším měřítkem, ale podstatné pro náš trenérský tým bylo zejména jakou hrou se k vítězstvím dopracujeme.

Vycházeli jsme z hesla - všichni hráči brání, všichni hráči útočí. Chtěli jsme hrát aktivně, ve všech směrech útočně, rychle a přesně. Naší snahou byla přesná a důrazná rozehrávka od obránců s vysokým postavením krajních beků a zapojením středových hráčů do kombinace tak, aby si našli prostor mezi jednotlivými řadami a vytvářili přečíslení. Při ztrátě míče ve sprintu jsme chtěli okamžitě napadat soupeře a míč co nejrychleji získat zpět a po jeho zisku hrát maximálně konstruktivně. V konfrontaci s Top týmy jsme v žádném utkání nepropadli. Kluci si vyzkoušeli, že rozhodně mají výkonnost měřit se s těmi nejlepšími týmy v České republice. Dalším pozitivem byl přístup všech hráčů v tréninkovém procesu - hráči mají obrovskou touhu se neustále zlepšovat, mužstvo má velmi dobrý charakter a tréninkovou morálku. Vliv na dobré výkony týmu i jednotlivců mělo to, že se nám vyhýbala zranění. Kostra týmu hrála prakticky celé jaro pohromadě. Velký dík v tomto směru patří kondičnímu trenérovi Ondřeji Chladovi, jehož práce se pozitivně projevovala během celé sezóny na dobrém zdravotním stavu hráčů. Dalším pozitivem je střelecká potence týmu při celkem 40-ti vstřelených brankách, a to je potřeba říci, že mužstvu chyběl vyloženě gólový typ hráče. O vstřelené branky se postaralo více hráčů – David Náhlovský a Daniel Kováč po 4 gólech, a také Matěj Radosta se 3 brankami byli nejlepší střelci našeho týmu v jarní části dorostenecké ligy.

Od začátku mistrovské sezóny jsme praktikovali rozestavení 4-1-4-1, v útočné fázi i 4-3-3. V některých utkáních, ve kterých bylo naším cílem hrát více ofenzivněji, jsme využívali rozestavení 3-5-2. V tréninkovém procesu pro nás byla prioritou stabilizace herní taktiky – jak individuální, tak skupinové. Hodně prostoru jsme věnovali stabilizaci a rozvoji individuální techniky a dovedností ve složitějších podmínkách náročnějších na čas a prostor a jejich využití v různých herních situacích. Kondice byla rozvíjena zejména herní formou podle modelu Verhjena. Zaměřovali jsme se na nácvik herních kombinací, zakládání útoků a postupné vedení útoků. Rozvoj silových schopností probíhal hlavně Core cvičením a rozvojem dynamické síly. Kompenzační cvičení ( protahovací, uvolňovací a posilovací ) byla nedílnou součástí tréninkového procesu, opět pod dohledem kondičního trenéra Ondry Chlada. Osvědčila se také spolupráce s trenérem technických dovedností.

Hráči musí dál tvrdě pracovat tak, aby obstáli v tvrdé konkurenci s nejlepšími týmy v České republice. V další sezóně na ně budou vytvořeny ještě daleko větší nároky a je jenom na nich, jak se s tím poperou. Čeká je daleko větší konkurence uvnitř týmu, tak i vyšší kvalita soupeřů z celé ČR včetně moravských Top týmů.

Všichni hráči v našem kádru udělali oproti loňské sezóně obrovský výkonnostní skok. Velký progres ve výkonnosti udělal zejména David Náhlovský, který plně nahradil Davida Heidenreicha na klíčové pozici stopera a zároveň patřil k nejproduktivnějším hráčům mužstva. Velmi dobrou výkonnost měli po celou sezónu oba krajní obránci – zprava hrající Michal Kafka a zleva Matěj Radosta. Nadstandardní výkony předváděli středoví hráči Honza Knapík a Dan Kováč, kteří hráli vždy na obrovském prostoru, byli skutečnými lídry týmu a v závěru sezóny byli zcela po zásluze posunuti do kategorie U19.

Závěrem bych rád poděkoval svým trenérským kolegům Radimu Laiblovi a Vláďovi Köckovi za organizaci a pomoc v tréninkovém procesu. Kondičnímu trenérovi Ondřeji Chladovi za kondiční přípravu všech hráčů a za individuální přístup a specifickou práci se zraněnými hráči. Děkuji Jardovi Novákovi za výborně odvedenou práci na pozici vedoucího mužstva a správce klubových a týmových webových stránek. Děkuji také vedení klubu, vedení úseku mládeže a všem ostatním zaměstnancům Fotbalového klubu Teplice za spolupráci v uplynulé sezóně. Na úplný závěr Všem hráčům přeji do další kariéry hlavně pevné zdraví a spoustu úspěchů nejen ve sportovním, ale také v osobním životě.“

Bonusový klub FK Teplice - mládež Bonusový klub FK Teplice - mládež