Rozloučení s podzimem v sobotu na Spartě

Sparta! Nejprestižnější soupeř ligy! Magická Letná! Fotbalový svátek! Přesně taková hesla se honí hlavou teplickým fanouškům před sobotním odpoledním (15:00) duelem na pražské Letné, kde žlutomodří absolvují předehrávané úvodní jarní kolo ePojisteni.cz ligy, v pořadí této sezony už šestnácté.

Z šesti posledních soubojů „skláři“ vytěžili 13 bodů, které je řadí s celkovými dvaadvaceti body na šesté místo. Sparta v lize vykazuje navlas stejnou formu, v tabulce má o sedm bodů více. „Chceme být co nejvýše, šesté místo je krásné, ale k vyšším příčkám není bodově tak daleko, chceme proto každý bod,“ velí levý bek Jan Krob. Ten také upozorňuje na momentální rozpoložení sparťanského týmu. „Nechci, aby to vyznělo tak, že Sparta je teď slabá, je to pořád nejlepší klub u nás, ale nevím, kdy jindy si to s ní rozdat natvrdo, než na konci podzimu, kdy má za sebou mnoho těžkých zápasů, marodku. Zkusíme jejího rozpoložení využít,“ říká.

Brankář Tomáš Grigar, který stejně jako Krob na Letné v minulosti působil, přidává další odvážný plán: „Ligu jsme začali třemi nulami v řadě, teď by bylo skvělé ji třemi nulami zakončit.“ Teplický gólman ale moc dobře ví, že v chrámu sparťanů to bude mít se svým týmem těžké. „Doma je hodně silná,“ přiznává. „Ale že bychom už v autobusu prohrávali o dva góly, to ne. Ta doba je pryč,“ nebojí se Krob fotbalového gladiátora.

Výrazně oslabený letenský tým je podle mnohých k poražení, i Teplice cítí svou šanci. „Já jsem hlavně rád, že soupeři bude chybět Bořek Dočkal, který dostal třízápasové stop. Doufám, že ho neomilostní. Je to jejich nejlepší hráč! Důležité bude, abychom nebyli pořád pod tlakem. Nesmíme dostat gól, naopak musíme být sami aktivní,“ dává Grigar k dobru svůj recept na „železnou Spartu“. A Krob má ještě jednu radu: „Musíme ale odjet s pokorou. Kdybychom si mysleli, že to půjde samo, tak bychom také mohli odjet s debaklem. Všichni jsme tu ale profíci, jedeme ten zápas zvládnout.“

Na začátku sezony se na Stínadlech hrálo bez branek. Před rokem Sparta vyhrála na svém stadionu 3:1 (Fatai 2, Krejčí – Vachoušek). Na Letné Teplice vyhrály naposledy na podzim 2010. Výhru 2:0 tehdy zařídili Mahmutović a vlastní brankou Erich Brabec. Triumf ze současného kádru žlutomodrých pamatují pouze brankář Grigar a obránce Vondrášek, který ale před šesti lety nastoupil v Praze v roli útočníka.

Perličky: David Lafata, vyhlášený ligový kanonýr, zatím Teplicím v dresu Sparty gól nedal. Grigara ale už překonal, například na podzim 2012 mu dal za Jablonec na Stínadlech dvě branky.

Teplice v této sezoně třikrát s pražskými týmy uspěly: na Dukly vyhrály 1:0, se Slavií doma remizovaly 2:2, na Bohemians zvítězily 1:0. Jak se jim bude dařit s Pražany počtvrté?