Memoriál Vlastislava Marečka vyvrcholil na Stínadlech

Osmý ročník Memoriálu Vlastislava Marečka skončil dvojitým triumfem hráčů AC Sparta Praha, ovládli obě soutěžní kategorie U16 a U17. Ve finálových zápasech shodně zdolali Zbrojovku Brno. Dopolední zápas v Modré u Děčína skončil po velkém obratu vítězstvím Pražanů 3:2, druhé měření ve starší kategorii dopadlo v Teplicích na hlavním stadionu Na Stínadlech také lépe pro Spartu, která zvítězila 2:0.

Celoroční turnaj Sportovních center mládeže, který je vzpomínkou na zesnulého kouče Vlastislava Marečka a přináší zajímavou vzájemnou konfrontaci českých i moravských klubů, tak letos skončil dominancí Sparty.

Její výběr U16 se ale musel hodně nadřít, aby první utkání proti Zbrojovce strhl na svoji stranu. Moravané vedli už 2:0 po trefách Procházky s Dobrovodským a dominovali celý první poločas, Sparta se vrátila do hry snížením Kotoučka a velké vzepětí předvedla po přestávce. „Je to teď taková naše klasika, poslední čtyři naše zápasy jsme museli otáčet. Jsem rád, že i dnes kluci ukázali charakter. Ale Brno bylo velmi těžkým soupeřem,“ těšil se trenér Sparty Erich Brabec. „Memoriál Vlastislava Marečka je výbornou konfrontací mezi nejlepšími týmy v republice a možná by stálo za zvážení, zda i v dlouhodobé soutěži týmy z Čech a Moravy nesvést dohromady,“ dodal Brabec.

Pražané agresivnějším pojetím získali velkou převahu, Šimáček po závaru srovnal a střídající Slanina, který ještě více pomohl vystupňovat tempo, minutu před koncem po zaváhání brněnského zadáka celý zápas rozhodl. „My jsme Sparta, nikdy se nevzdáváme,“ usmíval se záložník Adam Alexandr po utkání.

V kategorii U17 naopak Sparta držela kontrolu nad utkáním od samého začátku. Reprezentační záložník Sedláček v 18. minutě otevřel skóre z penalty a Boula krátce po přestávce po rychlém kontru zpečetil výsledek. Hráči Zbrojovky pak sice víc drželi míč, ale přes sparťanský kompaktní blok se už dostat nedokázali.

„Velká škoda, kluci jsou v kabině z porážky dost skleslí. Ale s odstupem druhé místo v tak silné republikové konkurenci jistě doceníme. Ve Zbrojovce se za poslední čtyři roky udělalo hodně práce a začíná to být vidět,“ uvedl trenér Zbrojovky U17 Roman Sklenář. Sparťané netajili svoje nadšení, loni ovládli kategorii U16 a tentokrát uspěli i ve vyšší věkové kategorii.

Jejich radost umocňoval i fakt, že se jejich dnešní triumf zrodil v Teplicích na prvoligovém stadionu, kde si zahráli poprvé v kariéře. „Pro všechny to byl zážitek a je moc dobře, že vyvrcholení takových akcí je na tak důstojném místě. Výhry v celoročním turnaji, kde jsme se potkali s nejlepšími českými i moravskými týmy, si hodně cením. I proto, že teď máme velmi náročný program. Výkon od nás asi nebyl ideální, ale vítězství se samozřejmě počítá.“

Statistiky finálových zápasů 8. ročníku Memoriálu Vlastislava Marečka

Kategorie U17
AC Sparta Praha – FC Zbrojovka Brno 2:0 (1:0)
Góly:
18. Sedláček z pen., 48. Boula.
Nejlepší hráči: Plechatý – Krejčí.
Sparta: Kotek – Tvaroh P. (60. Wala), Penc, Plechatý, Dudl – Tvaroh K., Boula (78. Burda), Sedláček (50. Flak), Čajkovský (41. Majka) – Drchal (63. Frýdek), Kolman (41. Palečko). Trenér: Havlíček.
Brno: Mrázek – Sedlmajer, Černín, Kropáček, Smrčka (61. Svoboda)– Krejčí – Jambor, Rogožan (41. Kříž), Moučka (63. Sznapka), Doubravský – Zikl (74. Blažík). Trenér: Sklenář.

Kategorie U16
AC Sparta Praha – FC Zbrojovka Brno 3:2 (1:2)

Góly: 27. Kotouček, 52. Šimáček, 79. Slanina – 11. Procházka, 18. Dobrovodský.
Nejlepší hráči: Kotouček – Procházka.
Sparta: Pecháček – Kutina (22. Alexandr), Penner (41. Štětina), Fišl, Šnajdr – Patrák, Konopásek, Šimáček, Ambler (63. Slanina) – Kotouček, Hezoučký (79. Hucek). Trenér: Brabec.
Brno: Trbušek – Chyla, Gerneš, Pitel, Svoboda – Zúbek, Jurásek – Sedlák (63. Matula), Mach (56. Pachlopník), Dobrovodský – Procházka. Trenér: Ondra.