Jakub Pekař: Tým juniorky měl obrovský charakter

Jakub Pekař vedl valnou většinu sezóny teplickou juniorku v honbě za druhým místem. Na poslední měsíc sezóny se však již přesunul k A mužstvu a závěr soutěže prožíval mimo střídačku. Juniorka pod vedením Václava Budky a Milana Fišera dotáhl soutěž do zdárného konce a odměnou jsou teplickému týmu stříbrné medaile.

Juniorka dosáhla velkého úspěchu díky druhému místu v letošní Juniorské lize, jak tento úspěch vnímáte?
"Jednoznačně je to obrovský úspěch, který odráží práci klubu s mládeží. Juniorka je jejím vrcholem a to umístění ale především předváděná hra bylo vyústěním výborné práce všech mládežnických trenérů v klubu. Jsem za to neskutečně šťastný."

V posledních kolech jste zápasy již pozoroval spíše z povzdálí jako asistent u A mužstva, nesvrběly Vás fotbalově řečeno "nohy"?
"Jednoznačně ano. Od mužstva se mi na poslední měsíc neodcházelo lehce, ale věděl jsem, že bude díky Vaškovi Budkovi a Milanu Fišerovi v dobrých rukách. Kluci pokračovali v nastoleném trendu hry a dokázali dobře rozjetou sezónu dovézt do krásného konce. Na zápasy jsem samozřejmě chodil a někdy jsem měl díky svému temperamentu problém se udržet a tým nekoučovat. Jsem typ trenéra, který se snaží s mužstvem žít a chci aby při zápase tým věděl, že tam jsem s ním a může se na mě spolehnout. Proto jsem při utkání dost hlučný. Teď ale nebylo vhodné do zápasu hráčům vstupovat. Měli své trenéry, kteří to zvládli skvěle.

Před vámi skončila jen neohrožená Sparta, bylo druhé místo maximum, čeho se dalo v sezóně dosáhnout?
"Je potřeba si říct, že jsme v uplynulé sezóně tvořili tým vlastně dvakrát. Poprvé v létě a podruhé v zimě, kdy nám odešlo mnoho hráčů na zkušenou do dospělého fotbalu. Kodeš do A týmu, Česlák, Procházka D., Výborný, Krátký do druhé ligy a Procházka M. do ČFL. To je celkem šest hráčů ze základní sestavy navíc velmi kvalitních. Přesto v týmu zůstalo zdravé jádro a šance se chopili hráči, kteří na podzim nepatřili do základní sestavy. Proto je způsob, jakým jsme zvládli jarní část sezóny fantastický.
Teď ke Spartě. Ta soutěž vyhrála jednoznačně zaslouženě. V posledních letech v mládežnické kategorii válcuje všechny své konkurenty a bylo by ode mě jednoduché říct, že to je pouze díky finančním možnostem. Samozřejmě je v této oblasti Sparta jinde, ale oni mají výborně zpracovanou koncepci a pracují v jejím duchu. Všichni! Je evidentní, že jim to přináší úspěchy a to nejen výsledkové, ale i herní. Naším úkolem je pracovat v našich možnostech, které jsou na velmi dobré úrovni, maximálně efektivně. Myslím, že se nám to v posledních dvou letech začíná docela dařit."

Díky čemu tento tým dosáhl právě až na druhé místo v tabulce?
"Především díky charakteru. Je to v poslední době často používané klišé, ale na tento tým to platí stoprocentně. Sešli se tu hráči, kteří mají cíle a sny a jsou ochotni si za nimi jít. Když jsme se loni v létě sešli, řekl jsem jim, že chci mít v týmu hráče, kteří si sní svůj sen a udělají všechno, pro jeho naplnění. Bavili jsme se o tom, že se objeví spousta překážek a je jen na každém z nás, jak si s nimi poradí."

V sezóně se Vám povedla skoro neuvěřitelná šňůra více než pěti měsíců bez porážky, pamatujete až takovou šňůru?
"Určitě nepamatuju. Povedla se nám fantastická série zápasu bez porážky. Za tou sérií se skrývá velké odhodlání hráčů, protože jsme kromě Juniorské ligy odehráli ještě několik utkání Future league. Stalo se nám, že jsme hráli dva zápasy ve dvou nebo třech dnech a kluci to vždycky zvládli v maximálním nasazení. Někdy jsem si říkal, že je až neuvěřitelné, jak jsme ten zápas odehráli."

Věříte, že se hráči díky tomuto úspěchu odrazí do dospělého fotbalu?
"Věřím. Samozřejmě si jsem vědom, že je velký rozdíl hrát Juniorskou ligu a nastoupit v první lize. Několik hráčů se zapojí do letní přípravy a bude jen na nich jestli se prosadí v prvním týmu. Potenciál určitě mají a vím, že udělají všechno proto aby byli úspěšní. O tom jsme stoprocentně přesvědčený."

Chcete ještě něco doplnit na závěr?
"Na závěr bych chtěl poděkovat všem, kteří nám vytvářeli servis a umožnili nám koncentrovat se jenom na fotbal. Nebylo to s námi vždycky jednoduché ale myslím, že to stálo za to."