Hodnocení ženských týmů po půlročním působení v FK Teplice

Ženské týmy mají za sebou půlrok pod hlavičkou FK Teplice. V ČFLŽ si áčko vybojovalo 4. místo, béčko se v divizi umístilo na 8. místě a starší žákyně drží 1. místo.

Manažer žen Miroslav Šturma a manažer mládeže Jan Skýpala hodnotí úspěchy všech ženských týmů v podzimní části sezóny 2016/2017.

Jak funguje spolupráce s FK Teplice?

Šturma: „Spolupráce s FK Teplice se pro naše družstva vyvíjí velice dobře, využíváme prostory v kabinách, posilovnu a tréninkové plochy v areálu Stínadel. Mistrovské zápasy hraje A-mužstvo v Bystřanech, B-mužstvo v Brňanech a žákyně na Stínadlech, hřiště 3. Žákyně odehrály přátelský zápas s dvěma mužstvy z Dánska na hřišti ”Mexiko”.A-tým žen odehrál jeden mistrovský zápas s vedoucím týmem ČFL žen na hlavním stadionu. Každé družstvo obdrželo sadu dresů a na zápasy hrající na půdě soupeře mají zajištěné autobusy. Na rok 2017 nám byl schválen rozpočet, od kterého očekáváme doplnění zápasového a tréninkového vybavení pro mužstva.”

Jste spokojen s umístěním ženského áčka v tabulce?

Šturma: „S umístěním a výsledky A-mužstva v ČFL žen po podzimní části jsem spokojen, i když po prvních dvou zápasech, které jsme prohrály to nevypadalo moc dobře. Vše se obrátilo po třetím zápase, když na našem hřišti jsme porazily Jablonec a po tomto zápase jsme do konce podzimní části vyhrály všechny zápasy. Během sezóny jsme se museli potýkat s mnoha zraněnými hráčkami. Některé hráčky nám budou chybět i v jarních mistrovských zápasech. Po podzimní soutěži je v mužstvu dobrá nálada a pohoda.”

Naopak teplickému béčku se moc na podzim nedařilo. Co týmu chybělo, aby v utkáních vícekrát zvítězil?

Šturma: „Béčko hrající divizní zápasy na hřišti v Brňanech složené převážně z hráček z Brozan bylo v zápasech částečně doplňováno hráčkami z Áčka, zahájily soutěž dvěma vítězstvími, ale postupně začaly prohrávat až do konce soutěže. Myslím si, že to bylo především způsobeno nesehraností a slabší výkoností některých hráček, dále špatným přístupem a docházkou na tréninky a zápasy. Další příčinou je zranění kvalitnějších hráček. Doufám, že se v zimní přípravě zlepší docházka, přístup k mistrovským zápasům a hlavně lepší umístění v konečné tabulce Divize A.”

Starší žákyně přezimují v čele tabulky. Čekal jste takový úspěch dívek?

Šturma: „Žákyně jsou překvapením soutěže II. ligy starších žákyň. Hlavním úspěchem po podzimní části bych považoval v dobrém výběru a kvality hráček z okolních okresů. Dále dobře připravených tréninků, podpory rodičů a dobrým přístupem hráček a trenérů k tréninkům a zápasům. Jsem velice spokojen a děkuji.”

Budete chystat na jaro nějaké posily?

Šturma: „Na jarní mistrovské zápasy bychom chtěli doplnit A-mužstvo o 2-3 kvalitní hráčky z jiných oddílů a dát příležitost nadějným děvčatům z našeho klubu. Dále chceme doplňovat průběžně B-mužstvo i nadějné hráčky do starších žákyň.”

Ženy mají za sebou polovinu sezóny pod FK Teplice. Jak byste zhodnotil jejich dosavadní působení v Teplicích?

Skýpala: „Myslím, že celý ženský tým a jeho vedení udělalo velký kus práce s otevřením dveří v tomto velkém klubu. Po polovině sezóny panuje v FK Teplice spokojenost s rozhodnutím zahájit činnost ženského týmu. Nasazení v zápasech, dobré výsledky a celkové nadšení pro věc od všech si vydobylo respekt uvnitř klubu a se ženami se teď už prostě počítá. ”

Splnily Vaše představy s umístěním v tabulce?

Skýpala: „Skoro až překonaly. Sport je samozřejmě o ambicích a s úspěchem roste chuť, ale pro tu první sezónu jsme sportovní výsledky opravdu nijak neplánovali. Ta první sezóna je prostě o vnitřním klubovém nastavení, aby si na provoz ženského fotbalu v klubu všichni zvykli, začali jej vnímat a brát jako hotovou věc. Toto se za půlrok povedlo a je to pro mě zatím větší úspěch než dobré postavení v tabulce.”

Přinesly ženské týmy pro klub nějaké zpestření?

Skýpala: „Zatím teda v nadsázce řečeno spíše organizační starosti, které se ale podařilo překonat. Nyní už lze hovořit o tom, že dobré sportovní výsledky A-žen a žákyněk dobře prezentují klub. Zpestřením pro všechny určitě byl zápas na hlavním stadionu.”

Myslíte, že díky FK Teplice začíná být větší zájem o dívčí fotbal?

Skýpala: „V to plně doufám. Pochopili jsme představitele ženského týmu Kostomlat, že právě přechod pod FK Teplice pomůže celému rozvoji ženského fotbalu v okrese a potažmo i kraji. Vznikl tady silnější konkurenční prvek a zvyšuje se soutěživost. Jestli se ihned zvýšil zájem je zatím brzo hodnotit, ale toto je hlavní a jediný cíl zahájení podpory ženskému fotbalu ze strany FK Teplice.”

Jak se Vám spolupracuje s manažerem žen?

Skýpala: „Pan Miroslav Šturma umí bojovat za správnou věc. Snaží se vytvořit maximální podmínky pro hráčky a trenéry. Někdy se něco podaří hned, jindy to trochu trvá nebo se realizace prozatím odloží. Myslím, že je to normální postup. Každopádně pan Šturma za půl roku činnosti kompletně zabudoval ženské týmy do struktury fotbalového klubu. Spolupráce je tedy velmi dobrá, hodně pracovní.”