Daniel Šmejkal hodnotí podzimní část sezóny

Trenér FK Teplice Daniel Šmejkal má za sebou v pozici hlavního kouče v nejvyšší soutěži první půlrok. Žlutomodré dokázal dovést na šesté místo, což je výborná vizitka.

Jaké je hodnocení podzimu?
Interním cílem bylo být do osmého místa, to se nám podařilo. Vážíme si toho, i když někdo může namítnout, že šesté místo není zase takový velký úspěch. Budeme dál tvrdě pracovat, abychom šestou příčku na jaře obhájili, nečeká nás jednoduchá práce.

Co považujete při hodnocení podzimu za mínus?
Ztratili jsme některá utkání, nezdá se nám především druhý poločas v Příbrami. Prohrát samozřejmě můžete, soupeř může být lepší, ale myslíme si, že tohle utkání jsme si prohráli sami. Nebyli jsme v Příbrami spokojeni s vnitřní sílou mužstva. Ostatní prohry se zrodily po boji.

Jak hodnotíte herní projev?
Chtěli jsme, abychom dokázali hrát komplexně; v těžkých chvílích dobře bránit a také abychom dokázali i dobře útočit. V defenzivě nám patří čtvrtá příčka, v ofenzivě jedenáctá. Z toho vychází, že nám chyběly tři čtyři vstřelené góly. Věřím, že se ještě můžeme zlepšovat.

Dočkají se fanoušci evropských pohárů?
Upřímně říkám, že si s pokorou vážíme šestého místa. Výhledově bychom se jednoho dne strašně rádi dočkali evropských pohárů, to ano, ale nyní našim cílem pro jaro bude obhájit podzimní pozici. Co bude navíc, bude strašně příjemné. Chceme pracovat na tom, abychom byli lepší a lepší, snad se nám to podaří.

Jaká je kostra týmu?
Postupem sezony se vykrystalizovala do složení Grigar – Ljevaković – Fillo – Vaněček. Po svém příchodu ke kostře týmu patří i Kučera. Ale i ostatní podávali dobré výkony, bez nich by to také nešlo.

Vyletěl Vaněček, překvapilo vás to?
Šli jsme do sezony s neznámou v útoku, čekali jsme, jak se hráči projeví. Jsem rád, že to dopadlo tímhle způsobem. Za Davida jsem hrozně rád, poslední dva roky měl smůlu, neustále byl zraněný. Stabilizovalo se to, měl obrovskou chuť do fotbalu, dal šest branek, jsme opravdu velmi rádi.

Točili jste dvanáct třináct lidí, do hry moc nepromluvili hráči z lavičky. Co s nimi dál? Kdo odejde, kdo přijde?
V pátek máme s vedením klubu závěrečného hodnocení, budeme se tím zabývat, vypracujeme analýzu. Zatím není nic jasného, ale opět budeme chtít přivést dva až tři hráči, do každé řady jednoho.

V pozici hlavního trenéra první ligy za sebou máte první půlrok. Jaký byl?
Tu práci mám hrozně rád, trénuji už od konce aktivní kariéry, začínal jsem u dětí, teď jsem v lize. Opravdu mě to baví a jsem rád, že tu můžu být. Těším se na další půlrok.

Jste v lize víc pod tlakem?
Nemyslím si, že ve druhé lize je tlak menší, než je v lize první. Samozřejmě, že v nejvyšší soutěži jste víc na očích, dáváte víc rozhovorů novinářům, ale to k tomu patří. Pohybuju se ve fotbale už od šesti let, nepřijde mi to zvláštní.

Kdy jste na podzim zažil na trenérské lavičce nejtěžší chvíle?
Klíčové bylo domácí utkání se Zlínem, kdy jsme měli na kontě tři prohry v řadě, navíc jsme pak měli jet dvakrát ven. Ten zápas jsme zvládli a odpíchli se k dobré sérii. Druhá polovině soutěže byla pro nás úspěšnější než ta první polovina.

Jaký na vás udělal teplický klub dojem?
Jsem tu spokojený, klub funguje velmi dobře. Chceme se všichni posouvat dál a věříme, že se nám to podaří.

Co se týče divácké přízně, tak doma jste čtvrtý nejnavštěvovanější klub.
Na první domácí utkání se Spartou přišlo patnáct tisíc lidí, na druhé s Mladou Boleslaví téměř pětkrát méně, to je zvláštní, protože jsme do té doby neprohráli. Nemůžeme s tím nic moc dělat, jen se co nejvíc snažit mít výsledky a hrát atraktivnější fotbal.

A také vyhrávat doma, což se i díky těžkému losu na podzim tolik nedařilo...
Na podzim jsme doma hráli s nejlepšími pěti týmy, ani o jednom z nich nemůžeme říct, že by se nám herně nepovedlo. Zásadně se nám nepodařilo pouze utkání s Hradcem Králové, ale jinak výkony nebyly špatné.

Jak jste spokojený se součinností s asistenty?
Jsem a moc, ale platí to pro celý realizační tým. Myslím, že jsme si všichni sedli. Chtěl bych poděkovat všem, nejen realizačnímu týmu, masérům, lékařům, ale i ostatním zaměstnancům, kteří nám vytvářeli výborné podmínky. Tyhle věci jsou strašně důležité, i když nejsou tak vidět. Takže moc děkujeme za podporu.